Преговорите за прекратяване на войната в Украйна, които САЩ се опитват да насърчат, се сблъскват с основна пречка - Крим. Полуостровът има стратегическо и символично значение и за двете страни, пише NBC.

Крим е бил обект на борба между империи от древни времена. Русия го анексира през 2014 г., нарушавайки международното право. Полуостровът е от ключово военно и икономическо значение, както и културен символ, подчертава американската медия.

Въпреки че между Украйна и Съединените щати е подписано споразумение за достъп до природни минерали, остават основни различия с Русия. Крим остава центърът на конфликта.

Зеленски отказва да признае руския контрол, докато руският президент Владимир Путин настоява полуостровът да принадлежи на Русия.

Според легендата, именно в Крим е бил кръстен Владимир Велики и затова това има дълбоко духовно значение.

"Но не става въпрос само за това, че някой е бил кръстен там или че е бил източник на руска духовност. Крим е военен актив за Русия“, заявява Орися Луцевич, заместник-директор на програмата "Русия и Евразия“ в лондонския мозъчен тръст Chatham House.

Путин нарече полуострова "непотопяем самолетоносач“ на Русия. Черноморският флот е базиран тук, което дава предимство на Москва в региона. Украйна нанесе сериозен удар на този потенциал, като принуди флота да се оттегли от Севастопол. Киев също така атакува Керченския мост, което затрудни снабдяването на руснаците.

Украинците се опасяват, че признаването на Крим за руски ще позволи на Москва да възстанови военното си присъствие и ще увеличи заплахата.

"Това не е просто земя“, казва кримскотатарски активист, пожелал анонимност, за да защити семейството си, което живее на полуострова.

"Ако откажем да се борим политически за Крим, това ще бъде и знак, че убиването на хора, промяната на геополитическите закони, кражбата на земя и започването на войни е приемливо.“

Кримските татари се стремят да върнат полуострова под украински контрол, в светлината на депортацията на Сталин през 1944 г. За Путин анексирането на Крим е "акт за възстановяване на историческата справедливост“ след разпадането на СССР, което той смята за "най-голямата геополитическа катастрофа на века“.

"Що се отнася до повечето руснаци, независимо дали подкрепят Путин или го презират, Крим е руски“, смята Марк Галеоти, директор на консултантската фирма "Маяк Интелиджънс“.

За останалия свят анексирането на Крим си остава незаконна окупация.

"Съединените щати отхвърлят опита на Русия да анексира Крим“, заяви тогавашният държавен секретар Майк Помпео през 2018 година.

Тази позиция остава валидна, въпреки че не всички в екипа на Тръмп споделят оптимизма.

"Войната няма да свърши скоро“, заяви наскоро вицепрезидентът Джей Ди Ванс.

Русия в момента контролира около 20% от територията на Украйна, но Крим заема специално място в националното съзнание.

"Крим е изпитание за принципи, устойчивост и достойнство“, заключава кримскотатарският активист.

Руската окупация на Крим - позицията на Тръмп?

 УНИАН припомни, че на 25 април президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че иска да признае окупирания Крим за руски:

"Мисля, че войната започна, когато започнаха да говорят за присъединяване към НАТО. Крим ще остане с Русия.“

Украинският президент тогава от своя страна заяви, че Украйна не може да се откаже от Крим. Въпреки че призна, че Киев в момента не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над полуострова със сила.