Министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт омаловажи въздействието на гореща вълна в Европа, след като ЕС предупреди за опасностите за живота, свързани с рекордните температури, пише Politico.

''През зимата винаги умират повече хора, отколкото през лятото, защото студът отнема много повече животи от жегата'', заяви той във видео обръщение към конференцията на Алианс за отговорно гражданство, събиране на влиятелни консервативни фигури, много от които отричат ​​фактите за изменението на климата.

На фона на безпрецедентна вълна от екстремни горещини, която заля Европа и постави нови температурни рекорди, изявление на американския министър на енергетиката предизвика сериозно политическо и обществено напрежение между Вашингтон и Брюксел.

Думите на енергийния министър идват в изключително критичен момент, когато редица европейски правителства и Европейският съюз излязоха с официални предупреждения, че настоящите рекордни температури представляват реална заплаха за живота на гражданите.

В защитата на своята теза Райт акцентира върху енергийната криза в Европа през зимата на 2022 г., предизвикана от руската инвазия в Украйна, като определи последиците от високите цени на горивата и лошото отопление като пагубни за смъртността. Статистиката в Европа наистина показва, че към момента смъртните случаи от студ надвишават тези от жега в съотношение 8 към 1 поради неадекватно отопление.

Въпреки това учените и здравните власти контрират, че екстремните горещини са много по-остра, внезапна и прогресивно нарастваща заплаха заради засилващите се климатични промени. Парадоксално е също, че в самите Съединени щати жегата вече официално е водещата причина за смъртност, свързана с метеорологичните условия, изпреварвайки жертвите на зимния студ.

Коментарите на Райт идват, когато температурите в Лондон и други части на Европа достигнаха нови рекордни нива през юни, като регионът се затопля два пъти по-бързо от средното за света и липсва широко разпространена климатизация.

Германската метеорологична служба регистрира температура от 41,3 градуса по Целзий на 26 юни, най-високата, регистрирана някога в Германия.

Обединеното кралство също постави нов температурен рекорд за юни в петък, като температурите в Източна Англия достигнаха 36,9 градуса по Целзий.

Европейските лидери припомниха опустошителната гореща вълна от 2022 г., която отне живота на над 60 000 души на континента, особено в региони, където масово липсва широко разпространена климатизация, а климатът се затопля два пъти по-бързо от средното за света.