Министрите на петте страни с ново писмо до ЕК да коригира забраната за украински внос

©
Оттам отбелязват, че въведената забрана за внос не важи за стоки, внесени въз основа на споразумения, сключени преди влизането в сила на регламента на ЕС.
В писмото, с което се запознава PAP, авторите отбелязват, че макар да оценяват постигнатото споразумение с Европейската комисия и мерките, предприети за смекчаване на последиците от увеличения внос на селскостопански хранителни продукти от Украйна, решенията, които влязоха в сила на 2 май 2023 г., може да се окажат неефективни и недостатъчни. Те подчертават, че допускането на изпълнение на предварително сключени договори може да доведе до множество злоупотреби и че въведената забрана за внос ще бъде само илюзорна.
Според тях (страните) съществува сериозен риск фиктивните (недатирани) договори да бъдат изчистени и митническите органи да нямат ефективни инструменти за проверка и оспорване на такива документи. Затова министрите призовават Европейската комисия спешно да намери правно обвързващо решение и да коригира споразумението.
В този контекст те се нуждаят и от потвърждение от Европейската комисия, че с влизането в сила на новия регламент за суспендиране на митата за още една година ще влезе в сила и регламентът на ЕК, който удължава превантивните мерки за четирите продукта до края на тази година.
Медията припомня, че на 28 април тази година Европейската комисия постигна споразумение с Полша, България, Унгария, Румъния и Словакия относно украинските селскостопански хранителни продукти, а на 2 май обяви въвеждането на временни предпазни мерки по отношение на вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед от Украйна.
В същото време, според нотификацията на ЕК, България, Унгария, Полша и Словакия се ангажираха да отменят едностранните мерки за тези и всякакви други продукти с произход от Украйна. В същия ден е отменено постановлението на министъра на развитието и технологиите от 21 април 2023 г., забраняващо вноса на селскостопанска продукция от Украйна.
От 2 май до 5 юни тази година (с възможност за удължаване) регламентът на ЕС забранява свободното движение на семена от пшеница, царевица, рапица и слънчоглед от Украйна в България, Полша и Румъния, както и в Унгария и Словакия. Тези продукти от Украйна обаче могат да бъдат транспортирани транзитно през териториите на тези пет страни, посочва медията.