Русия атакува украинската енергийна система. Една от топлоелектрическите електроцентрали (ТЕЦ) в Киевска област беше подложена на масиран обстрел. Това бе съобщено на уебсайта на Министерството на енергетиката на Украйна.
В съобщението на уебсайта на Министерството на енергетиката на Украйна се посочва, че целта на руснаците е очевидна - да се причининят още повече трудности на цивилното население на Украйна, да остави украинските домове, болници, детски градини и училища без светлина и отопление.
"Генералните съоръжения, системите за пренос и разпределение на електроенергия, газовата инфраструктура не са военни цели. Врагът ясно разбира, че удря критична ГРАЖДАНСКА инфраструктура“, - подчертават от Министерството на енергетиката.
''В момента спасители и енергийни специалисти работят за отстраняване на последствията от обстрела. Правим всичко възможно, за да стабилизираме ситуацията възможно най-скоро“, се казва в съобщението. Правим всичко възможно, за да стабилизираме ситуацията възможно най-скоро. Ще докладваме допълнително за всякакви промени в енергоснабдяването. Следете официалните доклади“, отбеляза министерството.
В същото време Държавната служба за извънредни ситуации в Киевска област добави, че няма загинали или ранени в резултат на атаката.
"Взривната вълна е повредила и сградите на търговски център и фитнес клуб в района на Обухив“, се отбелязва в доклада.
Руски атаки срещу енергийни съоръжения
Както съобщи УНИАН, украинският президент Володимир Зеленски заяви по-рано, че Украйна ще продължи да отговаря със собствени удари на плана за енергийна блокада на Путин. Според него, ако в Украйна нямаше трудности причинени от руските атаки срещу енергийния сектор, страната винаги е щяла да има излишък от електроенергия по всяко време на годината.



09:25 / 08.09.2025
7099




