Според доклад на Агенцията за отбранително разузнаване на въоръжените сили на САЩ руските Въздушно-космически сили са започнали да въвеждат на въоръжение първия клас ракети "въздух-въздух“ с ядрен заряд, пише Military Watch Magazine.

Макар че все още не е известно почти нищо за класа на ракетата, широко разпространено е мнението, че става дума за нов вариант на Р-37М - клас ракети, които бяха въведени за първи път в средата на 2010 г. Р-37M носи много голяма 60-килограмова бойна глава, около три пъти по-голяма от тези, които обикновено се интегрират в ракетите "въздух-въздух“, което осигурява по-голям капацитет за интегриране на миниатюрна ядрена бойна глава. Ако бъде изстреляна от голяма височина и с висока скорост от прехващачи МиГ-31БМ, ракетата може да поразява цели на разстояние до 400 километра.

Р-37M е най-бързата известна ракета клас "въздух-въздух“ в света със скорост 6 Мах и има втория най-дълъг обсег в света, изпреварван само от този на китайската PL-XX. Тя е достатъчно маневрена, за да може да неутрализира малки самолети с размерите на изтребител. Интегрирането на ядрени бойни глави в Р-37M ще позволи на един руски изтребител или прехващач да неутрализира цели ескадрили от вражески цели, цели залпове от крилати ракети или големи рояци от безпилотни самолети, като всеки прехващач МиГ-31БМ или изтребител Су-35 може да носи четири ракети.

Разполагането на ракети "въздух-въздух“ с ядрен заряд следва по-широката тенденция в руските въоръжени сили за използване на ядрени средства за асиметрично противодействие на много по-големите сили на противниците на страната от НАТО. Ядреният вариант на Р-37M може да бъде особено полезен срещу самолети "стелт“ като F-35, които са разположени в много голям и нарастващ брой по европейските, арктическите и далекоизточните граници на страната от държави от Западния блок и съюзници.

Въпреки че руските радари може да се затруднят да фиксират целта на F-35 от по-големи разстояния, достатъчни за поразяване на такъв изтребител на много големи разстояния, разполагането на ракета "въздух-въздух“ с ядрен заряд намалява необходимостта от точност, като големият радиус на взрива и по-широкият електромагнитен импулс могат да бъдат много ефективни срещу такива цели. Р-37M е била подложена на интензивни бойни изпитания в Украйна и е оценена високо положително както от руските, така и от западните експерти.

Ракетата се използва предимно от прехващачите МиГ-31БМ, които имат най-високата скорост на движение от всички бойни самолети в света и носят много по-големи и по-мощни сензорни комплекти от другите руски бойни самолети.