Руските въоръжени сили разчитат на изтребителите Су-35 за търсене и унищожаване на въздушни и наземни цели в украинския театър на военните действия, като се смята, че те използват редица уникални способности на самолетите от флота, пише Military Watch Magazine.
В коментар по тези операции пресслужбата на държавната технологична компания "Ростех“ съобщи: "Широкият арсенал, който включва различни видове снаряди и ракети, открива възможности за поразяване на въздушни и наземни цели на големи и средни разстояния. Су-35С ефективно "преследва“ укрански цели в зоната на специалната военна операция. Самолетът е търсен от войските и ние безпроблемно доставяме тези реактивни самолети на нашите въздушно-космически сили.“ В доклада се посочват усъвършенстваната авионика и въоръжение на изтребителя, както и неговата висока маневреност като фактори, допринасящи за успеха на тези мисии.
Смята се, че Су-35 е отговорен за повече въздушни сражения, отколкото всеки друг боен самолет след Студената война, като един от най-забележителните му успехи е постигнат в първите дни на войната на 5 март 2022 г., когато изтребителите са свалили четири самолета Су-27 на украинските въздушни сили близо до град Житомир. Целите на многобройните по-нататъшни сваляния включват още Су-27, както и МиГ-29, ударни изтребители Су-24М, самолети за наземна атака Су-25, хеликоптери Ми-8 и широка гама от типове дронове.
Не е известно самолетът да е претърпял загуби във въздушни сражения, въпреки че поне три са били свалени от украинската противовъздушна отбрана през трите години и половина на военните действия. Въпреки че е разработен предимно като изтребител за въздушно превъзходство, вторичните въздушно-наземни способности на Су-35 също са били използвани в различни ударни мисии, включително за потискане на противниковата противовъздушна отбрана.
През май генералният директор на Обединената самолетна корпорация Вадим Бадеха разкри, че се работи по разширяване на производството на Су-35, както за по-бързо разширяване на собствения флот на Русия, така и за удовлетворяване на големи нови чуждестранни поръчки. От началото на годината Алжир, Иран и Етиопия потвърдиха, че са станали нови възложители на самолета. В края на юли бе потвърдено, че Су-35 е интегрирал ракетата въздух-въздух с радарно насочване Р-77М, което значително намалява предишната голяма разлика между неговите възможности за целеуказване извън визуалния обхват и тези на най-добрите американски и китайски изтребители.
Въпреки това, общите възможности на изтребителя остават далеч зад тези на най-добрите чуждестранни конкуренти, като китайските J-16, J-35 и J-20 и американския F-35, като неговият радар е по-малко усъвършенстван, корпусът му използва по-малко композитни материали, а неговите канали за предаване на данни и оръжията с визуален обхват са далеч от най-модерните. Очаква се Русия да компенсира в голяма степен това, като използва Су-35 в поддържаща роля заедно с мрежи от наземни системи за противовъздушна отбрана.
MWM: Русия разчита на изтребителите Су-35 за търсене и унищожаване на цели в Украйна
©
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | |||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Саркози след освобождаването си от затвора: Истината ще възтържес...
21:58 / 10.11.2025
Нетаняху: Войната не е приключила, ХАМАС ще бъде разоръжен
21:48 / 10.11.2025
Земетресение от 4.9 по Рихтер разтърси Западна Турция
20:37 / 10.11.2025
Сирийският президент пристигна в Белия дом за историческа среща с...
20:24 / 10.11.2025
Никола Саркози: Никога не съм имал намерение да искам финансиране...
16:22 / 10.11.2025
Съдът реши: Саркози излиза от затвора още днес
14:48 / 10.11.2025
Актуални теми



11:59 / 16.10.2025
11379




