Болезнените последици от политиката на санкции срещу Руската федерация за Европейския съюз само ще се засилват, докато приетият девети пакет от ограничения не носи нищо принципно ново в отношенията. Това се казва в коментар на официалния представител на Министерството на външните работи на Руската федерация Мария Захарова, предава ТАСС.

"На 16 декември, като част от санкционната агресия, отприщена срещу Русия, Съветът на ЕС прие поредния "пакет" от нелегитимни едностранни ограничителни мерки срещу нашата страна. Това решение не въвежда нищо принципно ново в отношенията с Европейския съюз", твърди Захарова.

"Поради зле обмислените стъпки на Брюксел, гражданите на ЕС вече се сблъскаха с енергиен недостиг и безпрецедентна "санкционна инфлация“, а над икономиката на ЕС е надвиснала реална заплаха от деиндустриализация“, продължава дипломатът. "САЩ са основен бенефициент от кризата със сигурността на европейския континент и разкъсването на търговските и икономически връзки между Европейския съюз и Русия“.

Отбелязва се още, че забраната за излъчване на още четири руски медии в ЕС е авторитарна мярка, която вече се е превърнала в обичайна практика за Брюксел. "Те са поредното доказателство за стремежа на ЕС да цензурира строго информационните потоци, чак до забрана на нежелателни медии, в противоречие с декларираните от него принципи на свобода на словото и медиите по отношение на трети страни. Настоящото решение още повече нарушава правото на гражданите на ЕС да имат достъп до информация“, изрази увереност Захарова.

Според нея новият пакет от санкции ще има същия ефект като всички предишни - изостряне на социално-икономическите проблеми в самия Европейски съюз.

Освен това дипломатът обърна внимание на разпоредбите, предвиждащи възможността страните от ЕС да предоставят индивидуални изключения от режима на санкции в интерес на редица руски износители на храни и торове. "Тази стъпка по същество е признание от страна на Европейския съюз на очевидното: неговите ограничителни мерки подкопават световната продоволствена сигурност, тъй като са насочени срещу руския агропромишлен комплекс и създават значителни бариери пред продължаващия износ на нашите селскостопански продукти за трети страни“, се казва в коментара.

"Ако Брюксел се отнася сериозно към продоволствената сигурност, подобни стъпки не трябва да бъдат козметични, а всеобхватни и да предвиждат законово премахване от санкционния пакет на всички ограничителни мерки, които пряко или косвено засягат доставките на зърно, торове и суровини за тяхното производство“, заключи дипломатът.