Международният валутен фонд е одобрил нова програма за финансиране на Украйна на стойност 8.1 милиарда долара, съобщава Униан. Програмата е разчетена за следващите 4 години, а първите средства по нея трябва да бъдат отпуснати в най-скоро време. Министър-председателят на Украйна Юлия Свириденко съобщи, че първият транш ще бъде в размер на около 1.5 милиарда долара.
Средствата ще бъдат използвани за запълване на бюджетния дефицит и за подкрепа на макрофинансовата стабилност на страната. Прогнозите са, че през следващите 4 години бюджетният дефицит на Украйна ще възлезе на 136.5 милиарда долара, отбелязва Свириденко.
Според нея новата програма на МВФ се явява ключова за цялостната международна финансова подкрепа за страната, както и заемът от 90 милиарда евро, които Европейският съюз ще предостави на Украйна.
Киев е получил уверение от партньорите си, че мораториумът върху външния дълг на страната ще бъде продължен, като преструктурирането му може да стане едва след край на военните действия и стабилизиране на ситуацията.
текст: Милен Кандарашев



01:27 / 27.02.2026
1900

