Литовските въоръжени сили съобщиха за получаването на първите хеликоптери UH-60M Black Hawk, поръчани в Съединените щати.Това съобщиха военните, предава Европейская правда.
Въоръжените сили на Литва показаха снимка на първите литовски хеликоптери UH-60M.
"Първите "Черни ястреби" на литовската армия. Първите с трикольора и кръста Витис", се казва в съобщението.
Литва закупи хеликоптери UH-60 Black Hawk през 2020 г. Миналата година във военновъздушната база Шяуляй беше открит хангар за съхранение, поддръжка и обслужване на хеликоптери.
Хеликоптерите трябва да засилят тактическата мобилност и поддръжка на сухопътните сили на Литва и да увеличат способността за бързо реагиране на заплахи и извънредни ситуации.
По-рано беше съобщено, че първите Black Hawks трябва да пристигнат в Литва до лятото на 2025 г.
Литва е най-големият купувач на американско оръжие сред балтийските държави. Следващата година страната планира да похарчи 5,38% от БВП за отбрана.



20:49 / 19.10.2025
6986



