Руският външен министър Сергей Лавров обвини Вашингтон, че подкрепя Киев вместо да посредничи за мир и преследва доминация на световните енергийни пазари. Той изрази това мнение след изявлението на американският държавен секретар Марко Рубио относно ролята на Вашингтон в конфликта в Украйна. Руският министър посочи това в интервю за RT Arabic на Международния икономически форум в Санкт Петербург (SPIEF).
"Изявлението на държавния секретар на САЩ Марко Рубио относно ролята на Вашингтон, който се изявява не като посредник в украинския конфликт, а като страна, подкрепяща киевския режим, нагледно показва, че "войната на Байдън" всъщност се превърна във "войната на Тръмп", смята Лавров.
Той допълни, че ако САЩ действително са се стремили към постигане на мирно споразумение, военните действия в Украйна вече биха били прекратени.
Изказването му идва след думите на държавния секретар на САЩ Марко Рубио пред подкомисия на Сената, че ''съвсем скоро'' ще има информация относно отпускането на одобрените от Конгреса 400 млн. долара за Украйна, чието предоставяне е било забавено от Министерството на правосъдието.
Лавров подчерта, че американската военна помощ за Украйна е гарантирана до 2029 г., а санкциите срещу Русия, въведени по времето на президента Джо Байдън, остават в сила.
Руският дипломат коментира и политиката на Вашингтон в енергийния сектор, като обвини САЩ в стремеж към глобално икономическо влияние.
"Съединените щати обявиха целта си да доминират на световните енергийни пазари. Оттук започна историята около Венецуела и изместването на "Лукойл" и "Роснефт" от изпълняваните от тях напълно законни проекти извън пределите на Русия. Всичко това свидетелства за желанието на Вашингтон да подчини ключовите сфери на световната икономика и по този начин да контролира процесите за въздействие върху неговите конкуренти, на първо място Русия и Китай", подчертава Лавров.
Международния икономически форум в Санкт Петербург (SPIEF) се провежда от 3 до 6 юни. Тази година основна тема на форума е посветена на формирането на нов модел на глобално развитие на фона на трансформацията на световната икономика. Форумът се организира от фондация "Росконгрес“.



22:18 / 04.06.2026
536




