Италианският външен министър Антонио Таяни нарече експулсирането от Русия на италиански военен аташе и един негов помощник от Москва за ''неоправдано'', предава Еuronews.
Той твърди, че Москва отмъщава за неотдавнашното решение на Рим да експулсира двама руски военни дипломати, обвинени в шпионаж.
''Руската федерация, без никакво основание, експулсира италианския военен аташе в Москва заедно с един от неговите служители. Това е крещящ акт на отмъщение за експулсирането от Италия на двама руски военни аташета, които наистина бяха хванати на местопрестъплението, участвайки в шпионска дейност, която навреди на националната ни сигурност'', написа Таяни.
Дипломатически отговор и реакция в Сената
След пъвоначалното решение на Италия, руското външно министерство привика в понеделник сутринта временно управляващия посол на Италия в Москва Джовани Скопа. Няколко дни по-рано Москва предупреди, че ще даде ''адекватен отговор'' на решението на италианските власти.
Председателят на Сенатската комисия по външни работи и отбрана Маурицио Гаспари подкрепи Таяни и нарече позицията на Кремъл ''неприемлива''.
''Докато Италия хвана шпиони на местопрестъплението, Москва не вижда нищо по-добро от това да си отмъсти на хора, които изпълняват деликатната си мисия със сериозност и почтеност'', заяви Гаспари.
Кои са руските дипломати, експулсирани от Рим?
Иван Горбачов и Михаил Астахов, военни аташета в руското посолство в Рим, бяха експулсирани по решение на италианското правителство по обвинения в шпионаж. Таяни обяви това в социалните медии X на 9 юли.
Експулсирането на двамата руски представители последва разследване на римската прокуратура за предполагаема проруска шпионска мрежа. Според италианското правителство експулсираните военни аташета са били контакти на двама бивши италиански разузнавачи, арестувани няколко дни по-рано по обвинения в предаване на чувствителна информация на руското разузнаване.
Тогава Таяни заяви, че Русия използва дипломати като ''хибридно оръжие за атакуване на Запада и Италия'', наричайки това ''сериозна и неприемлива намеса в дейността на държавните институции и заплаха за националната сигурност''. След това руският посланик Алексей Парамонов беше извикан в италианското външно министерство.
Парамонов от своя страна заяви, че ''като експулсира колкото се може повече руски дипломати, Рим се стреми да ограничи максимално влиянието на Русия в Италия'', въпреки че според него "това все още е невъзможно“.
Новото експулсиране допълнително ескалира дипломатическата противопоставеност между Рим и Москва, която през последните месеци е белязана от взаимни обвинения и остри изявления, включително срещу италианския президент Серджо Матарела и премиера Джорджа Мелони.



11:47 / 21.07.2026
2602



