Центристко-лявото коалиционно правителство на Литва, ръководено от министър-председателя Инга Ругиниене, подаде оставка във вторник, за да позволи формирането на нов трипартиен съюз. Това решение беше взето след скорошното изключване на популистката партия "Зората на Немунас“ като коалиционен партньор. Това е вторият кабинет, който се разпуска след изборите през 2024 г., съобщава агенция EFE.

Ругиниене ще оглави временно правителство, докато бъде сформирана новата коалиция, начело с нейния колега и лидер на Социалдемократическата партия (LSDP) – Миндаугас Синкевичус.

Оставката беше очаквана, след като на 18 май три литовски политически сили с екологична и лявоцентристка ориентация подписаха коалиционно споразумение, водено от Синкевичус.