Китай обяви, че е против "злоупотребата със съдебни средства“, след като САЩ обявиха,че са повдигнали обвинения срещу президента на Куба Раул Кастро (2006-2008, 2008-2018 г.) за убийството на американци през 1996 г.
Това развитие, засягащо бившия лидер на Куба, който вече е на 94 години, се счита за средство за оказване на допълнителен натиск от Вашингтон върху кубинските власти.
"Китай винаги е бил категорично против незаконните, едностранни санкции, които нямат никаква основа в международното право, и е против злоупотребата със съдебни средства. Тя е против натиска, който външни сили оказват върху Куба под какъвто и да е претекст“, заявява пред журналистите говорител на китайското външно министерство.
"Съединените щати трябва да престанат да използват санкциите и съдебната система като инструменти за потискане на Куба и да се въздържат от заплахи с употреба на сила“, добавя той.
ФОКУС припомня, че Раул Кастро, брат на покойния кубински лидер Фидел Кастро, е обвинен заедно с други лица от американското министерство на правосъдието в заговор с цел убийство на американци през 1996 г., когато два граждански самолета, в които са пътували кубински емигранти, са били свалени от изтребител на кубинските военновъздушни сили, в резултат на което са загинали четирима души. По това време Раул Кастро е министър на отбраната на Куба.



13:46 / 21.05.2026
364


