Kathimerini: Гърция не трябва да допуска България да продава газ на РСМ

©
"Стартът на търговската експлоатация на интерконектора Гърция-България (IGB), който пренася природен газ от Гърция за България, беше облекчение за северните ни съседи. Създаде усещане за сигурност в обществото, че домакинствата няма да измръзнат през зимата и в същото време има алтернатива на смъртоносната енергийна прегръдка на Русия, която вече спря крановете.
IGB променя енергийната карта на Балканите. Сега се открива възможността регионът да се свърже още повече с енергийните мрежи на Югоизточна и Централна Европа и да се превърне в център, с експлоатацията на втория тръбопровод за природен газ от Солун до Северна Македония.
Атина и Скопие подписаха съответното споразумение през септември 2021 г. в Солун, в присъствието на американския посланик, което подчертава геополитическото значение на проекта.
Въз основа на сделката се очаква газопроводът да се простира на над 123 километра от Неа Месимврия до Неготино, през граничните градове Евзони и Гевгелия, свързвайки националните газопреносни системи на Гърция и Северна Македония.
Първоначалният му транспортен капацитет ще бъде 1,5 милиарда кубически метра годишно, с възможност за разширяване до 3 милиарда кубически метра, като са направени планове, така че тръбопроводът да може да транспортира и "зелен“ водород.
Текущата информация показва, че предстои търг за проекта и в двете страни, като нараства интересът и от други страни, като Сърбия, Косово и дори Унгария.
Не можем да си позволим да бъдем безгрижни или колебливи по отношение на икономическата и най-вече националната осъществимост на такъв проект със Северна Македония. Нека не се простреляме отново в крака. Развитието в енергетиката е бързо. Русия се опитва да превърне Турция в разпределителен център и да върне пазарите на Югоизточна Европа обратно в нейното енергийно лоно, докато тези пазари се борят да станат независими. Гърция също претендира за ролята на енергиен играч и ако наистина иска тази роля, трябва да активира и този втори портал за природен газ на Балканите, тръбопроводът със Северна Македония.
Енергията в днешно време е, наред с други неща, мощен инструмент за влияние: ако Гърция не изпрати газ в Северна Македония, то скоро София ще може да продава излишъка си, въвличайки Скопие в геополитическите си планове. Искаме ли това?“
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Зеленски: Украйна може да получи системи за ПВО от САЩ заради спо...
18:49 / 03.05.2025
Сръбският президент Александър Вучич е приет в болница
16:40 / 03.05.2025
Абас Аракчи: Иран има право да притежава ядрено гориво
16:14 / 03.05.2025
Великобритания предаде на Украйна последните си самоходни артилер...
15:19 / 03.05.2025
Дмитрий Медведев: Ако има провокация в Деня на победата, няма гар...
14:58 / 03.05.2025
Русия започва наказателно дело срещу България заради повреждането...
14:28 / 03.05.2025
Актуални теми