Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас разговаря по телефона с унгарския външен министър Петер Сиярто в четвъртък вечерта, 26 март, като поиска обяснение относно съобщенията за сътрудничеството му с Русия и прехвърлянето на поверителни данни от заседанията на Съвета на ЕС. Служител на ЕС, пожелал анонимност, съобщи за това на кореспондента на Европейская правда

Калас се е е свързала със Сиярто и е поискала обяснение дали прехвърля информация от срещите на върха на Съвета на ЕС на руснаците.

''Върховният представител Калас разговаря по телефона с външния министър Сиярто в четвъртък вечерта, за да получи разяснения относно съобщенията за контактите му с Русия в контекста на заседанията на Съвета на ЕС'', отбелязва служителят.

Той допълва, че Калас е казала на Сиярто, че вътрешните дискусии по време на заседания, по-специално тези на Съвета на ЕС по външни работи, не трябва да се разкриват на трети страни.

Тя също така напомни на унгарския министър за задължението за професионална тайна и важността на запазването на целостта на комуникацията в рамките на Съвета на ЕС.

Освен това Калас подчерта важността на запазването на поверителността на всички дискусии, които се провеждат при закрити врати по време на срещите на ЕС.

Припомняме, че The Washington Post по-рано съобщи, че унгарският външен министър Петер Сиярто редовно е предоставял на руския външен министър Лавров ''репортажи на живо за обсъжданото'' на срещите на ЕС, както и информация за възможни решения.

По-късно самият Сиярто потвърди истинността на разговорите, твърдейки, че решенията на ЕС относно енергетиката, автомобилната индустрия и сигурността пряко засягат отношенията на Унгария с партньори извън Европейския съюз.

В медиите наскоро се появи и информация, че ЕС е започнал да изключва Унгария от деликатни преговори поради опасения от руска намеса.