Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че иска в рамките на десет години напълно да се откаже от американската финансова военна помощ – 3,8 млрд. долара годишно. Освен това той потвърди, че войната с Иран все още не е приключила и обогатяването на уран не е спряно. В интервю за CBS News Нетаняху заяви, че лично е заявил на Тръмп: Израел трябва да "се отучи от остатъчната американска военна финансова подкрепа. Според него процесът трябва да започне още сега и да приключи в рамките на десет години.
"Искам да сведа до нула американската финансова съставна част на нашето военно сътрудничество,заявява премиерът, добавяйки, че тези думи оставят слушателите без дъх.
Това е доста рискован ход на фона на факта, че 60% от американците, според данни на Pew, имат неблагоприятно мнение за Израел – това е ръст от почти 20 пункта за четири години.
Нетаняху заявява: войната продължава, докато в Иран има обогатен уран, действат обекти за обогатяване, функционират прокси групи и се съхраняват балистични ракети.
На въпроса как да се изземат ядрените материали, той отговоря кратко: "Влизаш и ги вземаш. Той отказа да разкрие подробности относно евентуалното използване на сила.
Нетаняху ясно демонстрира, че дори и да бъде постигнато споразумение с Иран, военните действия срещу "Хизбула" в Ливан могат да продължат отделно. Иран иска да свърже двата театъра на военните действия, но Израел няма да се съгласи с това.
В същото време премиерът изразява надежда, че ако иранският режим падне, "Хизбула", ХАМАС и хусите ще се разпаднат заедно с него.



07:33 / 11.05.2026
4613



