Изчезналият Залужни коментира "бавната контраофанзива на ВСУ" пред The Washington Post

©
Спекулациите за убиването или изчезването на Залужни се появиха след руски прифронтови удар на 6 май, когато се твърди, че той може да е загинал или ранен. Липсата на публични прояви на главнокомандващият ВСУ засили подозренията, че това може да е истина. Друга основна теза е, че той може да е в болница в Западна Европа. WP публикува снимка, за която се твърди, че Залужни позира за портрет в кабинета си в Киев в сряда. "Фокус“ предава материала на изданието без редакторска намеса:
За да може контранастъплението на Украйна да напредне по-бързо, генерал Валери Залужни, висшият офицер от въоръжените сили на Украйна, казва, че се нуждае от повече - от всяко оръжие. И той казва на всеки, който желае да го слуша, включително на американския си колега генерал Марк А. Мили в сряда, че се нуждае от тези ресурси сега.
В рядко, широкообхватно интервю за The Washington Post, Залужни изрази разочарование, че докато неговите най-големи западни поддръжници никога не биха започнали офанзива без превъзходство във въздуха, Украйна все още не е получила модерни бойни самолети, но се очаква бързо да си върне територия от руска окупация. Американските F-16, обещани съвсем наскоро, вероятно няма да пристигнат до есента - в най-добрия случай.
Неговите войски също би трябвало да изстрелват поне толкова артилерийски снаряди, колкото техния враг, категоричен е Залужни, но понякога са превъзхождани десетократно поради ограничените ресурси.
Така че това "ме вбесява“, заяви Залужни, когато чува, че дългоочакваната контраофанзива на Украйна в източната и южната част на страната е започнала по-бавно от очакваното – мнение, изразено публично от западни официални лица и военни анализатори, а също и от президента Володимир Зеленски, въпреки че Залужни нямаше предвид Зеленски. Неговите войски печелят - дори това да е само 500 метра - всеки ден, посочва той.
"Това не е шоу“, заяви Залужни в сряда в кабинета си в щаба на украинския генерален щаб. "Това не е шоу, което целият свят гледа и залага или нещо подобно. Всеки ден всеки метър се плаща с кръв".
"Без да бъдат изцяло снабдени, тези планове изобщо не са осъществими“, добави той. "Но те се изпълняват. Да, може би не толкова бързо, колкото им се иска на участниците в шоуто, на наблюдателите, но това си е техен проблем“.
През последните 16 месеца 49-годишният Залужни имаше монументалното предизвикателство да ръководи украинската армия срещу по-голяма, по-добре въоръжени руска сила, която все още окупира около една пета от страната му, дори след успешните контраофанзиви миналата есен. Той се справи отчасти, като трансформира войниците си в модерна, мобилна сила, обучена на тактиката на НАТО, и като отмени прекалено централизираната командна структура в съветски стил, която все още беше в сила, когато той за първи път влезе в обучение.
Въпросите, които го тормозят ежедневно: Кога западните партньори на Украйна ще осигурят оръжията, от които се нуждае, особено повече боеприпаси и F-16? И как може да се очаква той да свърши работата без тях?
Залужни казва, че предава тревогите си на Мили, на когото дълбоко се възхищава и смята за приятел, няколко пъти седмично в разговори, които могат да продължават часове. "Той ги споделя абсолютно. И мисля, че той може да ми помогне да се освободя от тези притеснения“, заяви Залужни, добавяйки, че е казал на Мили в сряда колко още артилерийски снаряди му трябват на месец.
В тези разговори Залужни е откровен за последствията: "Имаме споразумение: 24/7, поддържаме връзка. Така че понякога мога да се обадя и да кажа: "Ако не получа 100 000 снаряда за една седмица, 1000 души ще умрат. Поставете се на мое място", заяви той.
Но "не Мили решава дали да получим самолети или не“, каза Залужни. "Просто докато се взема това решение, в очевидната ситуация много хора умират всеки ден – много. Просто защото все още не е взето решение“.
Докато F-16 в крайна сметка ще пристигнат, след решението на президента Байдън през май да подкрепи международен план за обучение на украински пилоти и изпращане на самолетите, ограничените ресурси на Украйна за боеприпаси представляват друго предизвикателство. През февруари генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че "текущият процент на разходите на Украйна за боеприпаси е многократно по-висок от настоящия ни темп на производство“. Това означава, че снарядите, за които Залужни казва, че се нуждае, може да станат още по-оскъдни, колкото по-дълго продължава войната.
Преди отдавна планираното контранастъпление Украйна за първи път получи западни танкове, включително произведени в Германия Leopard и бойни машини на пехотата. Войските на Москва са установили сухопътен коридор между континентална Русия и Крим, украинския полуостров, незаконно анексиран през 2014 г., където Русия има няколко военни съоръжения. Прекъсването на тази връзка би нанесло значителен удар на способността на Русия да снабдява своите сили.
Тези танкове и БМП дебютираха на бойното поле, когато контранастъплението започна по-рано този месец. Няколко вече са били унищожени, призна Залужни, добавяйки, че "не пуснахме Leopard да се показват на паради или да караме политици или знаменитости да се снимат с тях. Те са тук на война. А Leopard на бойното поле не е леопард, а мишена“.
Украйна все още не е започнала основния напор на контранастъплението си, казват анализатори. Не всички нейни специално подготвени сили са били ангажирани на фронтовата линия, а тези, които все още изглежда, проучват слабите места в отбраната на Русия. Общо около 80 квадратни километра са освободени, казват украински официални лица.
Но Залужни също така посочи собствената доктрина на силите на НАТО – която е паралелна на руската, казва той – която изисква превъзходство във въздуха преди започване на наземни дълбокообхватни операции.
"А Украйна, преминавайки към настъпателни операции, коя доктрина трябва да следва?“ — казва Залужни. "На НАТО? На Руската федерация? Или това не е твоя работа? "Вие имате своя собствена доктрина. Имате танкове, имате няколко оръдия, имате някои [бойни машини]. Можете да го направите. Какво е това?“
На командния си пост Залужни има екран, който му показва всичко във въздуха във всеки един момент – авиацията на страните от НАТО на западната граница на Украйна, собствените му самолети в небето над Украйна и руските по източните краища. "Нека просто кажем, че броят на самолетите, които дежурят близо до нашите западни граници, е два пъти повече от броя на руските самолети, които опустошават нашите позиции. Защо не можем да вземем поне една трета от тях оттам и да го преместим тук?“ — попита Залужни.
Тъй като по-модерният флот на Русия от Су-35 има много по-добър радар и ракетен обсег, по-старите изтребители на Украйна не могат да се конкурират. В резултат на това войските на земята са лесни мишени.
"Никой не казва, че утре трябва да се превъоръжим и да получим 120 самолета“, продължава Залужни. "Защо? Не ми трябват 120 самолета. Няма да заплашвам целия свят. Много ограничен брой би бил достатъчен. Но те са необходими. Защото няма друг начин. Защото противникът използва друго поколение авиация. Все едно сега да започнем офанзива с лъкове и стрели и всеки да каже: "Ти луд ли си?“, но с този въпрос "Не, не“.
Ако някой смята, че украинската контраофанзива е получила щастлив тласък миналия уикенд, когато собственикът на ЧВК "Вагнер“ Евгений Пригожин поведе бунт от наемни сили в нападение към Москва, преди да спре настъплението, Залужни не е толкова сигурен. Силите на "Вагнер“ на Пригожин вече бяха излезли от фронтовата линия, след като превзеха източния град Бахмут преди месец, посочва Залужни, така че е имало забележима промяна на бойното поле по време на метежа.
"Не усетихме, че защитата им е отслабнала някъде или нещо подобно“, признава той.
Бойците на "Вагнер“, които не искат да останат в Русия или да подпишат договори с руското министерство на отбраната, ще имат възможност да се присъединят към Пригожин в Беларус, заяви руският президент Владимир Путин. Но докато някои от наемниците може да напускат бойното поле, където командирите на Украйна често възхваляваха тяхната ефективна – макар и брутална – тактика, Залужни сега може да трябва да обмисли нова, допълнителна заплаха за северната си граница, тъй като някои от бойците се преместват там.
"Имам много страхове и Вагнер е сред тях“, казва Залужни. "И те не са единствените. Ако започнем да говорим за това сега, ще ми се замае главата. … Нашата задача е да се подготвим за най-лошите и най-вероятните сценарии. И ние ще се опитаме да сведем до минимум възможните последствия от това, което може да се случи“.
Един от най-лошите сценарии, които Залужни трябва да обмисли, е заплахата Путин да разположи ядрено оръжие. А Зеленски предупреди миналата седмица, че украинското разузнаване е получило информация, че руските сили подготвят "терористичен акт с изпускане на радиация“ в окупираната атомна централа в Запорожие, най-голямата атомна електроцентрала в Европа.
Това кара ли Залужни да спре да се опитва да си върне контрола над централата като част от контранастъплението на Украйна?
"Това изобщо не ме спира“, твърди Залужни. "Вършим си работата. Всички тези сигнали идват отвън по някаква причина: "Страхувайте се от ядрен удар“. Добре, трябва ли да се откажем?“