Испанските власти обявиха, че ще позволят на 500 непълнолетни мигранти, блокирани в Сеута, да се преместят на континента, съобщава The Guardian. Решението идва на фона на пренаселеността в местните приюти, където стотици деца са принудени да живеят на улицата и да разчитат на помощи от местните жители.

Повечето от приблизително 70 000 души , влезли в испанския анклав в Северна Африка на 30 юли, вече са се завърнали в Мароко. Съгласно испанското законодателство обаче държавата е задължена да се грижи за непридружени непълнолетни, докато навършат 18 години.

Министерството на младежта, заедно с властите на Сеута, разработва план за спешни случаи, съгласно който неправителствените организации и агенциите за закрила на детето ще поемат грижите за най-уязвимите деца, предимно момичетата, без да прехвърлят попечителството на регионалните правителства.

Държавният секретар по въпросите на децата Рубен Перес Корея е в Сеута от неделя, опитвайки се да разреши ситуацията, в която стотици непълнолетни живеят на улицата.

Плановете на правителството бяха разкрити само часове след като Европейската комисия заяви, че съгласно законодателството на ЕС всички мигранти трябва да бъдат върнати в Мароко. Според испанското министерство на приобщаването и миграцията, към март 21 104 души на възраст 16-23 години са били под държавна грижа, от които приблизително 3500 са били под 17 години. Приблизително половината са били от марокански произход, а момичетата са съставлявали приблизително 8% от общия брой.