САЩ са нарушили две точки от меморандума за разбирателство, подписан с Иран за уреждане на конфликта, и Техеран ще отговори на всяко нарушение. Това заяви Мохсен Резаи, военен съветник на иранския върховен лидер, предава Al Jazeera.

''САЩ, като подкрепят действията на своите прокси сили в региона (визирайки действията на Израел в Ливан), са нарушили първата точка от меморандума, а като продължават да ескалират напрежението в Ормузкия проток, са нарушили петата точка. Отговорът на всяко нарушение на меморандума ще бъде бърз и смазващ'', пише той в изявлението си.

Централното командване на САЩ потвърди вчера, че е предприело удари по иранска територия в отговор на нападението срещу търговски кораб в Ормузкия проток. Според изявлението американски самолети са нанесли удари по ирански ракетни и безпилотни депа, както и по крайбрежни радарни съоръжения. Ислямската република от своя страна заяви, че е отговорила с атака срещу американски военни съоръжения.