Русия продължава да заплашва с ескалация на войната и намеква за възможно използване на ядрени оръжия. Кремъл се подготвя за продължителна война без намерение за компромис. Това се посочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW) от 17 май, предава Радио НВ.

Според анализаторите след преговорите в Истанбул и изразените от руската страна искания основната цел на Русия остава пълната капитулация на Украйна.

Същевременно в доклада се подчертава, че Москва разглежда териториалните си претенции не като тема за преговори за прекратяване на войната, а като условие за временно прекратяване на военните действия.

Анализаторите от ISW смятат, че Кремъл само имитира готовност за преговори, като същевременно поставя неприемливи ултиматуми на Украйна и не показва склонност към компромис.

В доклада се отбелязва, че руският президент Владимир Путин едва ли ще се съгласи на каквито и да било отстъпки, докато Украйна и западните ѝ партньори не успеят да "променят теорията му за победата“. Според тази теория Москва очаква да спечели войната на изтощение, като провежда "непрекъснато пълзящо настъпление“, което прави невъзможно за Украйна да започне успешни и мащабни контранастъпления.

МВнР на Украйна смята, че Русия умишлено забавя преговорите и не се интересува от честен диалог - нито за прекратяване на огъня, нито за мирно споразумение. Анализаторите правят тази оценка след изявленията на руското военно и политическо ръководство.

Руската медия "Верстка“ съобщи, че Кремъл не обмисля лична среща между Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Причината е разбирането, че исканията на Москва са неприемливи за Киев.

Източници, близки до администрацията на Путин, твърдят, че Русия само е засилила опитите си да забави мирния процес и продължава да поставя ултимативни условия, които Украйна не може да приеме.

Настояването на Русия за преговори без международни посредници може да показва желанието на Кремъл да покаже, че той е този, който определя условията, по-специално като се опитва да ограничи влиянието на западните съюзници на Украйна, особено на САЩ, твърдят анализатори.

Те отбелязват, че тази позиция е в съответствие с по-ранната оценка на ISW: Москва умишлено забавя преговорния процес, за да получи допълнителни отстъпки от Запада и в същото време да продължи военния натиск на фронтовата линия. Напротив, според наблюденията на института украинската страна многократно е демонстрирала готовност за компромис и добронамерен диалог.

В същото време официални лица от Кремъл продължават да демонстрират готовността на Русия да удължи или дори да ескалира войната срещу Украйна, ако Киев и Западът не приемат исканията на Москва за капитулация.

На 17 май заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев пише в X, че "всички врагове на Русия“, които поставят условия за преговорите, трябва да помнят, че не всички мирни преговори завършват с прекратяване на огъня и че провалът на споразуменията може да доведе до "по-страшна фаза на войната с нови оръжия и нови участници“.

Анализаторите оI SW интерпретират това изявление като скрита заплаха за евентуално използване на ядрено оръжие, включване на съюзниците на Русия във войната или дори за евентуално нападение срещу европейски държави. В същото време Институтът смята, че вероятността за използване на ядрено оръжие или нападение срещу държави от НАТО остава много малка.

"Русия даде ясно да се разбере, че няма да се съгласи на никакви други условия, освен на пълна капитулация на Украйна, и вероятно ще счита всякакви други преговори за неуспешни, както се вижда от неотдавнашните изявления на руски официални лица".

По-специално, на 16 май помощникът на руския президент Владимир Медински заяви, че Русия е готова да воюва "толкова дълго, колкото е необходимо“, ако не получи това, което иска. Подобни изявления, заедно със заплахите на Медведев, са част от информационната кампания на Кремъл, целяща да окаже натиск върху Украйна и западните ѝ партньори да се съгласят с условията на Русия за прекратяване на войната, пише Институтът.

Анализаторите от ISW също така смятат, че Русия умишлено подкопава легитимността на сегашното украинско правителство, за да има основания да не прилага в бъдеще никакви мирни споразумения с Украйна.

В доклада се припомня, че на 17 май говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е необходимо "да се знае точно“ кои украински представители ще подпишат потенциалните документи за мирно споразумение.

МВнР на Украйа обяснява, че подобни изявления са част от дългогодишната информационна кампания на Кремъл, която поставя под въпрос легитимността на президентството на Володимир Зеленски и на украинското правителство като цяло след 2014 г.

"Тази реторична кампания е част от усилията на Кремъл да създаде основания за едностранно оттегляне на Русия от всякакви бъдещи мирни споразумения в избран от нея момент, както и да подкрепи многократното искане на Русия да принуди Украйна да смени режима си и да прокара проруско правителство“, посочват анализаторите.

Институтът също така подчерта, че всяко бъдещо мирно споразумение трябва да включва ясното признаване от страна на Русия на легитимността на украинското правителство и на конституцията на Украйна.