ISW: Путин може да промени военните си приоритети поради "отслабване" на офанзивата

©
От ведомството отбелязват, че през последните четири месеца руските успехи на фронта са се забавили, но войските на Русия продължават да търпят загуби в личния състав, които са сравними с тези, понесени по време на интензивното настъпление през септември-декември 2024 г.
Загуби и забавяне на настъплението
Според оценки на ISW, през януари, февруари, март и април 2025 г. руските войски са превзели територия с обща площ от 1627 км² в Украйна и Курска област. Според ежедневни доклади от Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна, през последните четири месеца руските загуби възлизат на 160 600 войници, което е средно по 99 загуби на квадратен километър.
Анализаторите изчисляват, че руските сили са превзели приблизително 496 км² през януари 2025 г.; приблизително 313 км2 през февруари 2025 г.; приблизително 601 км² през март 2025 г.; и приблизително 217 км2 през април 2025 г.
ISW също така отбелязва забавяне на руската офанзива, тъй като през последните четири месеца руската армия се натъква на по-добре защитени украински позиции в и около големи градове като Купянск, Часив Яр, Торецк и Покровск. В момента руските войски търпят по-големи загуби на квадратен километър, отколкото през есента на 2024 година.
Институтът отбеляза, че в периода от януари до април 2025 г. руските успехи са били с 45% по-бавни, отколкото в периода от септември до декември 2024 г., въпреки че нивото на загубите през това време е намаляло само с 10%.
"През последните месеци ISW не наблюдава забележимо забавяне на темпото на руските настъпателни операции по фронтовата линия, въпреки забавянето на темпото на напредване. Това показва, че Русия генерира достатъчно сили, за да издържи на тези загуби, без да се налага да елиминира приоритета на който и да е участък от фронта“, се казва в доклада.
Натискът на Путин в преговорите
Междувременно руският президент Владимир Путин се опитва да поддържа темпото на офанзивните операции, за да окаже натиск върху Украйна да преговаря за прекратяване на огъня. Според ISW, Кремъл се опитва да проточи преговорите, за да получи допълнителни отстъпки от САЩ и Украйна и да спечели победи на бойното поле.
Въпреки това, остава неясно дали Русия ще може да поддържа достатъчни нива на въоръжени сили, за да продължи настъпателните операции в Украйна за неопределено време, поради нарастващите икономически разходи за социални помощи и еднократни плащания на руските военнослужещи.
От ведомството припомнят, че настоящите и прогнозираните икономически трудности на Русия са тясно свързани с руските загуби на бойното поле и че Съединените щати и Западът не могат да оказват максимален натиск върху Русия, използвайки само икономически инструменти.
"Съединените щати могат по-добре да използват уязвимостите на Русия и да постигнат по-силна преговорна позиция и по-трайно уреждане на войната в Украйна, принуждавайки Путин да преосмисли своите преговорни и бойни стратегии и давайки възможност на украинските сили да продължат да нанасят значителни загуби на Русия в жива сила и материали“, заявява ISW.
Промяна на краткосрочните цели
Западните разузнавателни данни показват, че Путин може да започне да дава приоритет на краткосрочните цели, като например консолидиране на печалбите в Украйна и непосредствената икономическа жизнеспособност на Русия, пред завладяването на повече територии.
Същевременно, отбелязаха експерти, демонстрираният ангажимент на Путин да поддържа темпото на руските настъпателни операции в Украйна, въпреки продължаващото високо ниво на жертви, не потвърждава тази оценка.
ISW смята, че бъдещото забавяне на руските настъпателни операции и/или преходът към отбранителни операции в целия театър на военните действия или в част от него ще потвърди промяната на краткосрочните цели на руският президент от завладяване на повече територии към консолидиране на преди това държани територии.
Анализаторите не изключват възможността Путин да се пренасочи към по-краткосрочни цели поради нарастващите икономически и кадрови ограничения, които все повече пречат на Русия да продължи войната в Украйна.
Освен това, руските войски могат да забавят темпото на настъпателните операции и да работят по прилагането на политики и тактики, насочени към намаляване на жертвите, ако русият глава даде заповед за приоритетно консолидиране на руската власт в окупираната територия на Украйна пред по-нататъшното завладяване на нови територии.
"В отговор на подобна заповед руските сили вероятно ще преминат към отбранителни операции, за да укрепят и консолидират настоящите си позиции на фронта, като до голяма степен се стремят да защитят завоюванията на бойното поле и да запазят все по-ограничените резерви от човешка сила и материали. Руската армия може също да започне да строи укрепления в близост до предни позиции“, се казва в доклада.
Ситуацията на фронта
Оперативната обстановка на украинско-руския фронт остава сложна. Руснаците активно прилагат нови тактики за нападение в Донецка област.
Руската армия продължава да атакува тилови селища всяка нощ с ударни дронове "Шахед“.
Предната вечер руските сили отново извършиха мащабна атака с безпилотни летателни апарати срещу Харков. В резултат на пристигащите в града избухнаха множество пожари, при които бяха ранени около 50 души.
Междувременно държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че мирът е по-близо, но окончателният край на войната е все още далеч.