И Полша ще изгражда енергоблокове по технологията AP1000 на "Уестингхаус"

©
Договорът за проектиране обхваща изпълнението на критични за основния проект подготвителни дейности, включително подготовката на площадката, разработване на необходимата документация за лицензиране на технологията и изпълнението на геоложките проучвания, които са необходими за получаване на отделните разрешителни и са необходимо условие за стартиране на строителните дейности. Договорът (EDA) ще остане в сила до подписването на договора за инженеринг, доставка и строителство (EPC), което е планирано за края на 2025 г.
"Стабилното партньорство между нашите две страни стъпва на дълга история на силно приятелство и споделени ценности и аз съм горд да бъда тук днес, за да отбележим този важен етап за Съединените щати и Полша“, каза министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт. "Това първо по рода си междуправителствено споразумение, което беше подписано по време на първия мандат на президента Тръмп, ще осигури на Полша високо ниво на енергийна сигурност и ще създаде десетки хиляди полски и американски работни места. Това наистина ще бъде общо начинание, което ще включва не само изграждането на много голяма електроцентрала, която ще осигурява електрическа енергия за полската икономика за десетилетия напред, но и ще отбележи началото на дългосрочно ядрено сътрудничество между Съединените щати и Полша, което ще доведе до изграждането на допълнителни ядрени мощности в бъдеще.“
"Това споразумение подчертава значението на партньорството между САЩ и Полша, тъй като ние работим съвместно за укрепване на енергийната сигурност на Полша и региона чрез този исторически проект“, каза Дан Съмнър, временно изпълняващ длъжността главен изпълнителен директор на Westinghouse. "Доказаният, усъвършенстван реактор AP1000 не само ще осигури надежден и мощен източник на електроенергия за Полша, но и ще донесе милиарди злоти за полската икономика и ще създаде хиляди работни места и в двете страни по време на строителството и експлоатацията на централата. Очакваме с нетърпение да продължим стабилното ни партньорство за десетилетия напред.“
"Докато преминаваме към следващата фаза на проекта, включително геоложки проучвания на площадката и по-нататъшни инженерни дейности, Bechtel остава силно ангажирана с тясното си партньорство с PEJ, Westinghouse, местния бизнес и по-широката общественост“, каза Крейг Алберт, президент и главен оперативен директор на Bechtel. "Този проект е ключов за укрепване на енергийната независимост на Полша, за стимулиране на устойчив икономически растеж, подкрепа на местния бизнес и създаване на висококачествени работни места. Гордеем се, че играем роля в развитието на това изключително важно начинание за бъдещето на Полша.“
"Подготвихме договор, базиран на солидни познания, добре обмислена структура и ясно разделение на отговорностите. Подписаното днес споразумение е платформа за по-нататъшно сътрудничество и пример за взаимноизгоден компромис. То се основава на най-високите технологични изисквания и стандарти за безопасност, като същевременно гарантира разумни разходи и отговорно управление на риска и графика. Убеден съм, че заедно с нашите американски партньори бързо се приближаваме към сключване на окончателно споразумение за изграждането на тази електроцентрала“, каза Пьотр Пиела, изпълняващ длъжността президент на PEJ.
Проектът ще осигури енергийна независимост и дългосрочни икономически ползи за Полша чрез създаване на висококвалифицирани работни места и разширяване на възможностите за полските предприятия да участват във веригата за доставки на ядрена енергия. Сред приоритетите на консорциума е наемането на местни служители и ангажирането на местни доставчици, като вече е бил домакин на седем симпозиума за доставчици, посетени от над 700 компании от цяла Полша. Той също така ще създаде и поддържа десетки хиляди работни места в Съединените щати по време на етапа на проектиране и на производството на оборудване и компоненти.
AP1000 е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация, използващ напълно пасивни системи за безопасност, който е с модулен дизайн на конструкцията и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. Шест реактора с технологията AP1000® днес поставят рекорди по експлоатационна ефективност по света, като още дванадесет реактора са в процес на изграждане и има одобрен проект за изграждането на още 4 енергоблока с тази технология. До края на настоящето десетилетие в света се очаква да се въведат в крайна търговска експлоатация 18 ядрени енергоблока с технологията AP1000. България и Украйна също избраха технологията AP1000 за изграждането на нови ядрени мощности, като технологията е обект на интерес за внедряване на много други площадки в Европа, Обединеното кралство, Индия и Северна Америка.