Германия е на прага да изпрати "Леопарди" на Украйна

©
Берлин ще вземе решение преди срещата на висши служители на отбраната от съюзническите нации в американската военновъздушна база в Рамщайн на 20 януари, според германски служител, запознат с плановете, който пожела анонимност, тъй като въпросът е поверителен. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и неговият германски колега Кристин Ламбрехт също ще се срещнат в Берлин предния ден.
Обединеното кралство също обмисля изпращането на бойни танкове в Украйна, твърдят официални лица
На срещата в Рамщайн Ламбрехт ще изпрати ясно послание за "Леопардите“, заяви служителят. Към четвъртък Берлин все още не е взел конкретно решение, но нараства натискът Германия да изпрати тежки танкове, според друг европейски служител.
Обединеното кралство е готово да изпрати свои собствени бойни танкове Challenger 2 в Украйна като част от съвместно споразумение с други съюзници, посочва служителят.
Канцлерът Олаф Шолц е подложен на нарастващ натиск да разреши доставката на бойни танкове на Украйна, една седмица след като обяви, че Германия ще достави бронирани машини на пехотата и допълнителна въздушна система "Пейтриът“ на Киев.
Сега има признаци, че Шолц може да е готов да отстъпи от първоначалното си противопоставяне на изпращането на танкове Леопард или че може да позволи на страни като Полша и Финландия да реекспортират собствените си танкове в Украйна, ход, който ще изисква съгласието на Берлин.
"Германия не трябва да стои на пътя, когато други страни решат да подкрепят Украйна, независимо какво ще реши Германия“, подчерта вицеканцлерът Робърт Хабек в четвъртък по отношение на искането на Полша да изпрати танкове Leopard 2. Министърът на правосъдието Марко Бушман също каза в интервю в петък, че изпращането на танкове Leopard 2 "не трябва да бъде табу“.
Говорителят на германското правителство Чистиан Хофман отбеляза, че полското правителство досега не е отправило официално искане и даде да се разбере, че изпращането на тези танкове без разрешението на Германия би било "незаконно“.
"Необходимо е одобрението на федералното правителство“, заяви Хофман на редовна правителствена пресконференция в Берлин. "Това са правилата."
Все още не е ясно дали Германия само ще позволи на други страни да изпращат Леопард или самата тя ще изпрати такива танкове. Освен танковете Leopard 2, в Германия все още има около 180 версии на по-стария Leopard 1. Германски официални лица посочват, че Leopard 1, който е от 60-те години на миналия век, все още би могъл да се конкурира с руски боен танк.