В понеделник Гана спря плащанията по по-голямата част от външния си дълг, като на практика изпадна в неплатежоспособност, докато страната се бори да покрие огромния дефицит на платежния си баланс, съобщава Reuters.

Финансовото министерство на страната заяви, че няма да обслужва дългове, включително своите еврооблигации, търговски заеми и повечето двустранни заеми, наричайки решението "временна спешна мярка“, докато някои притежатели на облигации критикуваха липсата на яснота в решението.

Правителството "е готово да участва в дискусии с всичките си външни кредитори, за да направи дълга на Гана устойчив", заявиха от финансовото министерство.

Спирането на плащанията по дълга отразява тежкото състояние на икономиката, което накара правителството миналата седмица да постигне споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) на стойност 3 милиарда долара.

Държавният дълг на Гана възлиза на 467,4 милиарда ганайски седи (55 милиарда долара според данни на Refinitiv Eikon) през септември, от които 42% са вътрешни.

Тя имаше дефицит на платежния баланс от над 3,4 милиарда долара през септември, което е спад от излишък от 1,6 милиарда долара по същото време на миналата година.

Докато 70% до 100% от държавните приходи в момента отиват за обслужване на дълга, инфлацията в страната скочи до 50% през ноември.

Гана преживява това, което според някои е най-тежката икономическа криза от едно поколение. Миналия месец повече от 1000 протестиращи преминаха през столицата Акра, призовавайки за оставката на президента и осъждайки споразуменията с МВФ, тъй като цените на горивата и храните скочиха.

Нейните брутни международни резерви възлизаха на около 6,6 милиарда долара в края на септември, което се равнява на по-малко от три месеца покритие на вноса. Това е спад от около 9,7 милиарда долара в края на миналата година.