Foreign Policy: Израел и Украйна все повече се отдалечават от нерешителния Вашингтон

©
Извън строя
Съединените щати изиграха решаваща роля в подкрепата на съюзниците си Украйна и Израел, които водят война срещу съответните си врагове - Русия и ХАМАС, като предоставиха милиарди долари под формата на военна помощ, разузнавателна подкрепа и дипломатическа мощ.
Но през последните седмици администрацията на Байдън все повече се разминава с двете страни. От Украйна, която започна изненадваща контраофанзива на руска територия, без да информира първо Вашингтон, до Израел, който уби политическия лидер на ХАМАС и главен преговарящ Исмаил Хания в Техеран по време на продължаващите преговори за прекратяване на огъня, подкрепяни от САЩ, за прекратяване на войната в Газа, Вашингтон изглежда е останал встрани от основните решения, които драматично повлияха на траекторията на всяка от войните. И във всеки един от случаите Белият дом е бил принуден да реагира.
Курск. Белият дом отрече Украйна да го е предупредила по какъвто и да е начин преди украинските войски да влязат в Курск. Пентагонът също не е получил предупреждение. А Държавният департамент заяви, че правителството на САЩ не е участвало в планирането.
Според многобройни запознати администрацията на Байдън изглежда е частно скептична към военната логика зад навлизането на Украйна в руската Курска област.
Това не е първият случай, в който Вашингтон има резерви към стратегията на Украйна. Имаше сериозни опасения, че Украйна е насочила твърде много войски към неуспешния опит да задържи богатия на полезни изкопаеми град Бахмут в украинската област Донбас по време на контраофанзивата на Киев през 2023 г. А в сензационен доклад от сряда Wall Street Journal отбеляза, че ЦРУ се е опитало - безуспешно - да разубеди Киев да се опита да саботира газопровода "Северен поток 2".
Белият дом също така отдавна се опасява, че войната може да излезе извън границите на Украйна и да ескалира, което предизвиква търкания с украинските лидери, които понякога са недоволни от нивото и скоростта на американската подкрепа и от ограниченията, които Вашингтон поставя върху видовете оръжия, които ще позволи на Киев да притежава, и начина, по който тези оръжия могат да бъдат използвани.
Въпреки че американската военна помощ за Украйна продължава да тече, след като през април Конгресът одобри допълнителна помощ в размер на 60 млрд. долара, тя идва на струйка, а не като поток, което разочарова украинските представители, които дойдоха във Вашингтон с настояване за повече. Освен това администрацията на Байдън се колебаеше дали да позволи на Украйна да използва американски оръжия за нанасяне на удари по цели в Русия, като едва наскоро разхлаби донякъде ограниченията, за да разреши това при много ограничени обстоятелства.
Дори когато украинските войски вече са на руска територия и Кремъл не дрънка с ядрена сабя - може би най-големият страх на американската администрация, произтичащ от конфликта - Министерството на отбраната на САЩ все още позволява на Украйна да поразява руска територия само с управляеми боеприпаси, които достигат до 64 км на изстрел, което е далеч по-малко от обхвата на 320-километровата тактическа ракетна система на американската армия, която САЩ тайно изпратиха по-рано тази година.
Задкулисно напрежение. И все пак администрацията на Байдън се стреми да държи под око разногласията с Киев, поне публично, за да създаде имидж на единен фронт.
Решението на Киев да предприеме дръзко сухопътно нахлуване на руска територия, очевидно без да се консултира с Вашингтон за това, постави администрацията на Байдън в изключително неудобно положение.
"Мисля, че в частен план трябва да наблюдаваме Русия и да видим какво ще направи", коментира Джим Таунсенд, бивш заместник-помощник-министър на отбраната по въпросите на европейската политика и политиката на НАТО. "В същото време публично не можем да бъдем възприемани като такива, които издърпват килимчето изпод краката на [украинците]."
Администрацията на Байдън не разкриваше вътрешните си обсъждания относно офанзивата, в резултат на която Украйна постигна най-големите си успехи на бойното поле от близо две години, като даде на Киев известна свобода на действие да премине привидната червена линия и да навлезе в Русия. Но тихо украински и източноевропейски официални лица, настроени като ястреби, продължават да се оплакват от липсата на подкрепа, която да помогне на Украйна да спечели войната, а не само да оцелее в настъплението на Русия.
Израел. Съединените щати и Израел като цяло са единодушни по отношение на големите цели - намаляване на военния потенциал на ХАМАС и защита на Израел от Иран и неговите пълномощници. "В крайна сметка те искат едно и също нещо", споделя Авнер Голов, който е бил старши директор в израелския Съвет за национална сигурност.
Но между двамата близки партньори все още има много търкания по някои много важни въпроси, включително израелската бомбардировъчна кампания в Газа - нещо, което президентът на САЩ Джо Байдън понякога определя като "безразборно", как и кога да се сложи край на войната, липсата на планиране как да се стабилизира Газа непосредствено след войната и дали заявената от израелския министър-председател Бенямин Нетаняху цел за пълно изкореняване на ХАМАС изобщо е възможна.
Въпросите се усложняват от разногласията в самия Израел - между правителството на Нетаняху, службите за сигурност и обществеността - относно това как и кога да се приключи войната. "Това затруднява много Съединените щати", коментира Стивън Кук, старши сътрудник в Съвета за международни отношения. "По същество, вие имате службата за сигурност, имате израелски политици, които по същество се обръщат към Съединените щати с молба да ударят Нетаняху, но той е избраният министър-председател", заявява той.
Резултатът е, че администрацията на Байдън понякога изглежда, че работи в различен свят от този, в който Нетаняху ръководи Израел. Докато американските дипломати работеха с колегите си в Египет и Катар, за да осигурят прекратяване на огъня между Израел и ХАМАС, Израел очевидно уби политическия лидер на ХАМАС, докато той беше в Техеран. Това решение не само обърка преговорите за прекратяване на огъня, но и даде началото на нова криза, тъй като Иран заплаши да отвърне на нападението, което накара Съединените щати да се помъчат да изпратят военни подкрепления в региона, за да защитят Израел.
Офшорно балансиране. С отдалечаването на Вашингтон от преките военни интервенции в чужбина, които бяха характерни за войната срещу тероризма, широката, но безрезервна подкрепа на САЩ за Украйна и Израел сякаш предложи нов модел за това как САЩ могат да се притекат на помощ на съюзниците си, без да поставят ботуши на земята. "Именно това искат сдържащите се и реалистите. Те искат да бъдат балансьори в офшорни зони", смята Кук.
Но Кук отбелязва, че - както показаха последните няколко седмици - подходът не е лишен от недостатъци. "Звучи чудесно в академичните списания, но не мисля, че наистина работи".
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
"Спрете да купувате петрол от Иран": Тръмп заплаши с допълнителни...
22:36 / 01.05.2025
Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
21:56 / 01.05.2025
Руското МВнР: Зад атаката от 1 май се крие канибалски инстинкт за...
18:37 / 01.05.2025
Сбогом Dragon Lady: САЩ пенсионират легендарния шпионски самолет ...
18:25 / 01.05.2025
CBS News: Майк Уолц подава оставка
18:04 / 01.05.2025
Ванс: Между Москва и Киев има огромна пропаст по отношение на тов...
17:34 / 01.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21335) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19639) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12134) | 23% | ![]() |