Forbes видя недостиг на танкове в руската армия, обяви Т-72 за по-лош от Т-55 и Т-62

©
На базата на тези предположения, Forbes смята, че, за да компенсират загубите, руснаците изваждат от дългосрочно съхранение стари танкове от времето на Студената война, възстановяват ги, модернизират ги и след това ги изпращат на фронта заедно с нови. Отбелязва се, че въпреки тези проблеми, руснаците като цяло не използват по-старите Т-72, които имат "по-тънка броня и по-лоши средства за управление на огъня".
Според изчиследнията на изданието, през двадесет и осемте месеца на пълномащабната война на Русия срещу Украйна запасите от руски танкове са намалели:
Т-55 - с 31%;
Т-62 - с 37%,
Т-80Б - със 79%.
Т-72 - с 9%.
Отбелязва се, че почти всеки остарял танк може да бъде възстановен. Дори напълно ръждясал танк може да бъде почистен и шлайфан, а други компоненти могат да бъдат заменени.
Такава дълбока реставрация обаче е изключително трудоемка и скъпа. Вероятно затова Т-72 не се възстановява в Руската федерация, а тя харчи пари за ново оборудване.
"Защо Кремъл ще харчи пари за възстановяване на 70-годишни Т-55 и 60-годишни Т-62, а не 50-годишни Т-72? Отговорът най-вероятно е, че Т-55 и Т-62 разполагат с хора за зареждане в екипажа от четирима, а Т-72 има автоматично зарядно устройство, което замества четвъртия член на екипажа“, обяснява предположенията си изданието.
Последният "е труден за поддръжка“ и затова американската армия и много страни от НАТО никога не използват тази технология в своите танкове. В материала се отбелязва, че в оценка от 1982 г. Централното разузнавателно управление на САЩ, което похвали автоматичното зареждане на T-72 за неговата скорост, отбеляза неговата сложност. Това прави по-стария T-55 по-лесен за възстановяване от по-новия T-72.
По този начин руснаците възстановяват нови сложни, както и стари и прости танкове. Те заобикалят старите и сложни машини, защото изискват много време и средства, за да се върнат в работно състояние.
Според анализатора Ричард Верекер по-старите Т-72 представляват 10% от загубите на руски Т-72.
"Не мисля, че ще има конкретен момент, в който Русия ще изчерпи танковете си, но техният танков флот вероятно ще види бавен, но стабилен спад с течение на времето, което ще се отрази на техните нападателни способности“, казва OSINT анализаторът в социалната мрежа Х.