Forbes: Русия хвърля максимални сили за превземането на Часов Яр

©
Изданието отбелязва, че през последните седмици руснаците са засилили офанзивите си в Часов Яр. Имаше дори войници от президентския полк на ФСБ, подразделение с размерите на мотострелкова бригада, което обикновено изпълнява церемониални задължения около Кремъл.
"Въпреки че той не се смята за елит, присъствието му предполага, че Русия се опитва да запълни пропуските и да реши проблема с недостига на човешки ресурси, като пренасочи дори церемониална единица, за да запази инерцията в превземането на града", се казва в публикацията.
Руснаците ''пожертваха'' и допълнителна бронирана техника в превземането на руините на града, което е особено забележимо на фона на нарастващия недостиг на бронирана техника в руската армия. Според Forbes използването на тежка техника в градски условия не е оптимално,а говори за крайни мерки, тъй като по тесни улици бронираните превозни средства стават уязвими за засади и атаки отгоре.
Украински източници публикуват видеоклипове, които записват унищожаването на руски наземни дронове в града. Руснаците ги използват главно за осигуряване на своите бойци, които се бият тук в условия на невъзможна логистика.
"Превземането на Часов Яр (...) няма голяма дългосрочна стратегическа стойност. Този град не е символичен или икономически важен. Часов Яр е по-скоро укрепена позиция, която блокира настъплението на руските войски дълбоко в Донецка област в посока Константиновка, Краматорск и Славянск. Жертвите на личния състав, техниката и съвременните технологии за превземането на Часов Яр показват, че руските военни не очакват скоро да настъпи мир. Най-вероятно руските военни очакват боевете да продължат поне през лятото", пише Forbes.