Финансовите министри от страните членки на ЕС не успяха да се споразумеят за реформа на правилата за националните разходи на блока, тъй като срещата в Брюксел се разпадна около 3 часа сутринта, без да се намери компромис, пише европейската редакция на Politico.

Министрите изразиха разногласия по няколко технически детайла около темпото, с което страните трябва да намалят разходите, въпреки продължилите месеци преговори за преразглеждане на Пакта за стабилност и растеж, който в сегашната му версия беше смятан за твърде строг и трудно приложим.

"Тази вечер постигнахме съществен напредък в реформата на европейските бюджетни правила, по-специално благодарение на испанското председателство [на ЕС]“,  заяви френският финансов министър Бруно льо Мейр в края на срещата. "Споразумение в Съвета трябва да е възможно преди края на годината. Продължаваме!“

Друг дипломат от ЕС беше по-малко позитивен, като каза по-рано през нощта, че "всяка от 27-те страни изрази различно мнение и различни искания“ и повдигна въпроси относно начина, по който са били проведени дискусиите.

Германия и други "пестеливи“ държави с подобно мислене настояваха за по-строги правила за силно задлъжнелите страни, изисквайки от тях да намалят годишните си дефицити – разликата между разходите и приходите – с по-бързи темпове. Франция и други южни страни призоваха за по-голяма гъвкавост.

По-рано тази седмица длъжностни лица от Испания разпространиха компромисен текст, насочен към намиране на средно решение между двата лагера. Предложението, което послужи като основа за преговори за разговорите на вечерята, изисква силно задлъжнелите страни да поддържат годишните си дефицити на около 1,5 процента от БВП и да намаляват дълга с най-малко 1 процент от своя БВП всяка година.

Но испанското посредничество се оказва недостатъчно.

"Постигнахме голям напредък днес“, заяви отделен дипломат от ЕС. "Това са трудни преговори и ние вече сме близо“.

Те казаха, че работата ще продължи "през следващите дни".

Още в четвъртък сутринта льо Мейр намекна, че Париж и Берлин все още не са на една и съща страница относно това колко бързо страните с висока задлъжнялост трябва да намалят разходите.

Както и преди, правилата ще изискват от държавите да намалят бюджетния си дефицит до под 3 процента от БВП и да ограничат дълга си до 60 процента от БВП. Правилата бяха спрени през 2020 г., за да позволят на страните да се борят с икономическите последици от пандемията от COVID и останаха в сила до края на тази година.

Служител на френското министерство на икономиката заяви, че нов компромисен текст от Франция, Германия, Италия и испанското председателство на ЕС ще послужи като основа за нови дискусии.