Главният съветник на Джо Байдън по въпросите на националната сигурност ще лети до Дания в края на тази седмица по искане на правителството на Киев за необявена среща с представители на няколко развиващи се страни, които не са осъдили руската инвазия в Украйна, пише The Financial Times.

"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на авторите му.

Според запознати с плановете Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на Белия дом, се е съгласил да участва в срещата в Копенхаген с официални представители на държави, сред които Индия, Бразилия и Южна Африка. Списъкът на участниците не е окончателно изготвен и може да се промени преди срещата, е предупредил един от хората.

Дипломатическата офанзива идва в момент, в който украинските лидери признаха, че високо оценената им контраофанзива напредва по-бавно от очакваното. Официални лица от Турция и евентуално от Китай също биха могли да присъстват.

Един от хората, запознати с плановете, е заявил, че след молбата на Украйна Вашингтон е насърчил Китай, Индия, Бразилия, Турция и Южна Африка да присъстват.

Съливан ще пътува с Виктория Нюланд, служител номер три в Държавния департамент на САЩ. Високопоставен служител на ЕС също ще участва. Белият дом отказа коментар.

Планираната среща за разширяване на проукраинската коалиция идва, след като украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че контраофанзивата на Киев, започнала по-рано този месец за отблъскване на руския напредък, е "по-бавна от желаното".

Тъй като се очаква войната да продължи и през следващата година, западните представители се притесняват да не проповядват добродетелите на украинската съпротива на присъединилите се, без да се уверят, че аргументите им имат по-широк отзвук.

"Малко осъзнаваме колко много останалата част от света не е убедена", е заявил един европейски служител. "Те не са убедени. Това е ужасно нещо, което трябва да се признае."

Двустранната търговия между Русия и Китай рязко нарасна след пълномащабното нахлуване, докато Индия е най-големият клиент на Москва за износ на оръжие и значително увеличи покупките на руски суров петрол, компенсирайки западното ембарго.

Двама души, запознати с плановете, са заявили, че официалните лица ще обсъдят принципите на мира за Украйна в неформална обстановка. Единият от тях е подчертал, че срещата няма за цел да доведе до някакъв конкретен резултат.

САЩ и други западни държави подкрепиха мирното предложение на Зеленски, което призовава за пълно изтегляне на руските сили, но остават отворени за дипломатическите усилия на други страни, включително Китай, да притиснат Москва да прекрати инвазията си.

Срещата в Копенхаген ще се проведе след тридневното посещение на индийския министър-председател Нарендра Моди във Вашингтон, по време на което се очаква той да обсъди Украйна с президента на САЩ Джо Байдън.

Съливан е заявил тази седмица, че макар Индия да има различна гледна точка за войната в Украйна, би било полезно да обсъди конфликта с Моди. Той е добавил, че Зеленски е призовал Байдън да се ангажира с лидери като Моди.

"Смятаме, че това всъщност изпраща послание към коалицията и Украйна, че работим, за да се застъпим от тяхно име пред по-широк кръг държави, а не само пред тези, които се появяват около масата или в нато . ... или в Г-7", е заявил Съливан пред репортери тази седмица, когато е обсъждал посещението на Моди.

Индия, Бразилия, Китай и Южна Африка - другите членове на групата БРИКС заедно с Русия - отказаха да се присъединят към западните санкции срещу Москва, като същевременно оказаха различна степен на подкрепа на Кремъл, откакто той нахлу в съседната страна.

Друг човек, запознат със срещата в Копенхаген, е заявил, че "няма информация", която да показва, че Китай ще участва на високо ниво, но е подчертал, че е възможно да присъства служител на по-ниско ниво, който да наблюдава дискусиите.

Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва е заявил, че както Русия, така и Украйна са виновни за войната, докато Южна Африка засили военното си сътрудничество с Русия след инвазията.

Турция, член на НАТО, която през последното десетилетие разви силни търговски връзки с Русия, поддържа добри отношения с Москва след нахлуването, като същевременно се изявява като посредник между Зеленски и руския президент Владимир Путин.