Първият вицепремиер и министър на икономиката Юлия Свириденко пътува до Вашингтон в сряда, 30 април, за да подпише споразумение за минерали с министъра на финансите на САЩ Скот Бесант, съобщава Financial Times, позовавайки се на украински официални лица.

Според FT, позовавайки се на източници, проблемите са възникнали, още когато самолетът на Свириденко се е насочвал към Вашингтон. Тогава още екипът на Бесент се е свързал с нея ѝ е заявил, че трябва "да е готова да подпише всички споразумения или да се прибере у дома“.

Според източник, запознат с позицията на САЩ, преговорите не са приключили, защото Украйна се е опитала да предоговори условията, договорени през уикенда. Той добави, че висши американски служители са загрижени, че това ще намали прозрачността и отчетността, но сделката все пак може да бъде подписана на 30 април, ако Украйна се върне към първоначалните си условия.

По-рано премиерът Денис Шмигал заяви, че Украйна и Съединените щати може да подпишат споразумение за създаване на партньорски инвестиционен фонд през следващите дни.

В същия ден Bloomberg, позовавайки се на анонимен източник, запознат с въпроса, съобщи, че Украйна е готова да подпише споразумение със Съединените щати за природните ресурси днес.

Споразумение за критични минерални ресурси между Украйна и САЩ

Украйна и Съединените щати трябваше да подпишат рамково споразумение за редкоземните метали на 28 февруари.

Документът включваше ангажимент за започване на преговори със Съединените щати за второ, по-подробно споразумение, което ще регулира работата на Фонда за инвестиции за възстановяване на Украйна - двустранна структура, която Украйна и Съединените щати ще създадат и в която Украйна ще инвестира 50% от бъдещите приходи от нови разработки на минерали. В същото време споразумението не е трябвало да се прилага за текущите приходи на Нафтогаз и Укрнафта.

Подписването на споразумението беше отменено след сблъсък между украинския президент Володимир Зеленски, президента на САЩ Доналд Тръмп и вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Белия дом.

На 27 март украинският депутат Ярослав Железняк заяви, че американската страна вече е предала на Украйна нов проект на споразумение за минералите, което трябва да бъде ратифицирано от Върховната рада. Датирано е на 23 март и се твърди, че се отнася до достъпа на САЩ до всички минерали в цяла Украйна, включително настоящите и бъдещите разработки.

На 31 март пък бе съобщено, че Украйна и Съединените щати за първи път са обсъдили подробно нов проект на споразумението за минералите, предложен от американската страна. В същия ден Доналд Тръмп обяви, че Володимир Зеленски възнамерява да се оттегли от споразумението за добив на минерали и предупреди, че ще се сблъска със "значителни проблеми“, ако вземе подобно решение.

На 4 април Зеленски обяви, че Украйна ще бъде представлявана от адвокатска кантора в преговорите със САЩ по споразумение за ресурсите.

На 17 април правителствата на Украйна и Съединените щати подписаха Меморандум за икономическо партньорство.

На 19 април заместник-министърът на икономиката и ръководител на украинската делегация Тарас Качка заяви, че дългът към американците не е бил обсъждан по време на преговорите за минералите между Украйна и САЩ.

На 22 април украинският президент заяви, че в момента се извършва правна работа по споразумение за минерални ресурси между Украйна и Съединените щати, но датата на подписване на документа все още не е известна