FT: Игра на миротворец - Как Тръмп стартира нова ядрена надпревара

©
Журналистите от изданието отбелязват, че Тръмп отдавна е се притеснява за заплахата от ядрена война, като се твърди, че се опитва да я предотврати. Малко след завръщането си в Белия дом, той обяви намерението си да започне преговори с Руската федерация и Китай за намаляване на ядрените арсенали. В момента той също така се опитва да сключи ново ядрено споразумение с Иран, за да попречи на режима в Техеран да разработи атомна бомба.
Но самият Тръмп мощно пъхна прът в колелата на собствените си намерения. Така със заплахите си да остави Европа без американски военни гаранции, особено на фона на очевидното сближаване на Вашингтон с Москва, той принуди европейските страни да се замислят за отдавна погребаната идея за ядрено оръжие.
Германия и Полша вече публично говорят за необходимостта от ядрени варианти за собствена отбрана, поне чрез съвместно използване на ядрени възпиращи средства на Франция или Великобритания. Партньорите на Вашингтон в Източна Азия, които изпитват ядрена заплаха от Китай и Северна Корея, споделят същото безпокойство относно надеждността на САЩ като военен съюзник. Дебатът за собствените ядрени оръжия постепенно се заражда дори в Япония, където тази тема е табу от десет години.
В Близкия изток Иран активно върви към създаването на собствена бомба. И това е следствие от решението на самия Тръмп, който по време на първия си мандат се оттегли от ядрената сделка с Иран и с това развърза ръцете на Техеран по този въпрос. Сега мощни регионални съюзници на САЩ, като Турция и Саудитска Арабия, заплашват да действат симетрично спрямо възможностите на Иран.
Според експерти в ситуация, провокирана от Тръмп в три ключови региона на света наведнъж, ще бъде достатъчно поне един съюзник на САЩ да създаде ядрено оръжие, така че другите страни веднага да последват този пример.
"Договорът за неразпространение на ядрени оръжия, който в продължение на десетилетия помагаше за ограничаване на броя на държавите с ядрено оръжие до девет, може да бъде подкопан“, отбелязва Financial Times.
Журналистите предупреждават, че разширяването на "ядрения клуб" значително увеличава рисковете от ядрена война.
И в допълнение към това страните, които вече принадлежат към ядрения клуб, започват да изграждат собствени ядрени арсенали на фона на изостряне на глобалното геополитическо противопоставяне.
Китай се готви за световна война
УНИАН по-рано писа, че Китай тества нов тип оръжие - водородна бомба. Той значително отстъпва по мощност не само на ядрените оръжия, но и на конвенционалните експлозиви. Предимството му обаче е високата температура на огнената топка по време на експлозията, която има мощен разрушителен ефект.
Според медията Китай е събрал огромен арсенал от балистични ракети за война със Съединените щати. Ракетите са в основата на военната доктрина на Китай в сценария на война срещу Америка.