FT: ЕС подготвя начин да заобиколи ветото на Унгария върху санкциите срещу Русия

©
Според изданието, позовавайки се на петима информирани служители, Брюксел обмисля правни механизми, които биха позволили удължаване на санкциите без единодушно одобрение от всички държави членки.
Замразени руски активи на стойност 200 милиарда евро, предимно в Белгия, са изложени на риск. Европейската комисия обмисля възможността за прехвърляне на тези ограничения към друго правно основание.
Това включва въвеждането на капиталов контрол и тарифи, които не изискват единодушна подкрепа от всички 27 държави членки.
Причината за тези действия са заплахите на унгарския премиер Виктор Орбан да блокира удължаването на настоящите ограничения, които изтичат в края на юли.
Очаква се в началото на следващата седмица да бъде въведен нов 17-ти пакет от санкции, включително срещу компании в Китай и трети страни.
Освен това комисията планира да наложи забрана за нови газови договори с Русия и да подготви предложения за тарифи за обогатен уран, за да намали енергийната зависимост от Москва.
Някои дипломати обаче изразяват загриженост относно правните рискове от подобни мерки.
Възможно засилване на санкциите срещу Русия
На 8 май украинският президент Володимир Зеленски проведе важен телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп. След разговора Тръмп заяви, че ако Русия наруши прекратяването на огъня, Съединените щати, заедно с партньорите си, ще наложат нови санкции.
Тази позиция беше подкрепена и от германския канцлер Фридрих Мерц, който отбеляза на 9 май, че прекратяването на огъня е необходимо условие за сключване на "истински мирен договор“. В противен случай, според Мерц, Русия трябва да е готова за нови санкции.
Същевременно Полша работи активно по одобряването на 17-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, който трябва да бъде приет до 1 юли. Новият пакет включва ограничения върху износа на химикали и налагане на санкции срещу руски компании.
Унгария блокира присъединяването на Украйна към ЕС
Припомняме, че Унгария блокира началото на преговорите за присъединяване на Украйна към Европейския съюз. Унгарският премиер Виктор Орбан многократно е заявявал, че не подкрепя членството на Украйна в ЕС.
Освен това той организира анкета сред унгарците, за да разбере мнението им за присъединяването на Украйна към ЕС.
През април унгарската опозиционна партия "Тиса“ показа резултатите от своето проучване на общественото мнение. Според резултатите от него, 58% от жителите на страната подкрепят присъединяването на Украйна към ЕС. В проучването са участвали над 1,1 милиона души.
Орбан нарече присъединяването на Украйна към ЕС "икономическо самоубийство“.
Ръководителят на дипломацията на ЕС Кая Калас заяви, че Европейският съюз има разбиране как да действа, ако ветото на Унгария върху присъединяването на Украйна не бъде преодоляно. Тогава тя предупреди, че се подготвя план Б, който да влезе в употреба при нужда.