FAZ: Швейцария забрани на Германия да прехвърля боеприпаси за Gepard в Украйна

©
Бундесверът разполага с определени запаси от боеприпаси за Gepard в складовете си, а Министерството на отбраната на Германия изрази готовност да ги прехвърли в Украйна. Проблемът обаче се крие във факта, че 35-милиметровите снаряди за Gepard, останали в германските складове, някога са били произведени от швейцарската оръжейна компания Oerlicon-Buhrle. Берлин се ангажира да не доставя боеприпасите на трети страни без съгласието на швейцарската страна. А междувременно Швейцария забрани износа на оръжия за Украйна поради нейния неутрален статут.
Германският министър на отбраната Кристина Ламбрехт направи опит да убеди Швейцария да промени позицията си, припомня FAZ. В съобщение до своя швейцарски колега Ламбрехт поиска разрешение да прехвърли швейцарски боеприпаси в Украйна, като отбеляза, че Gepard може да защити украинската инфраструктура от въздушни атаки.
Въпреки това все още няма отговор от швейцарска страна: според изданието всичко показва, че тя няма да промени позицията си, като се позовава на собствените си закони, забраняващи трансфера на оръжие на страни, участващи във въоръжен конфликт.
Позицията на Швейцария е критикувана от много германски политици, подчертават от редакцията. По-специално, депутатът от Християндемократическия съюз (ХДС) Родерик Кизеветер смята, че при сегашните условия Швейцария не може да се позовава на своя неутралитет. Депутатът от свободните демократи (СвДП) Маркус Фабер на свой ред отбеляза, че в отговор Германия може да спре да купува швейцарски оръжия.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Иван Ступак: Ударът по секретното звено "Звезда" е изключителен п...
18:17 / 02.05.2025
Politico: Вашингтон не знае как да накара Москва да приеме мирния...
18:03 / 02.05.2025
Партията на Найджъл Фараж поведе убедително на местните избори въ...
17:04 / 02.05.2025
Newsweek: Четири признака, че Русия се готви за война с НАТО
15:54 / 02.05.2025
Рубио: Истинският пробив в мирните преговори за Украйна трябва да...
13:59 / 02.05.2025
ЕС санкционира TikTok с 530 милиона евро
13:52 / 02.05.2025
Актуални теми