Лидерите на ЕС ще обсъдят как да засилят подкрепата за Украйна, техните съвместни следващи стъпки за укротяване на растящите цени на енергията и координиране на отговора им на последиците от саботажа на Северен поток, когато се срещнат по-късно тази седмица в Прага в петък (7 октомври), пише EURACTIV.

В своето писмо-покана до лидерите на ЕС, публикувано в неделя (2 октомври), председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова за твърд отговор на ЕС на последните събития, включително обявявената от анексия на четири региона на Украйна миналата седмица.

"На нашата среща ще обсъдим как да продължим да предоставяме силна икономическа, военна, политическа и финансова подкрепа на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, подчерта Мишел.

Официалното съобщение на Русия за анексията дойде, след като Москва проведе референдуми в окупираните райони на Украйна, които както западните правителства, така и Киев осъдиха като нарушение на международното право.

Неофициалната среща на върха на ЕС в Прага също така трябва да предостави насоки за следващите стъпки, които ЕС трябва да предприеме, за да се справи с нарастващите цени на енергията, отбеляза още председателят.

"Нашата основна цел е да гарантираме сигурността на доставките енергия на достъпни цени за нашите домакинства и предприятия, особено с наближаването на зимните студове“, заяви той.

Министрите на енергетиката на ЕС приеха нов набор от политики в петък за укротяване на високите разходи за енергия, включително данъци върху неочакваните печалби на енергийните компании.

Европейската комисия анонсира, че ще представи предложения за справяне с високите цени на газа "скоро“.

Но държавите-членки остават разделени относно това какво да правят по-нататък, като много от тях призовават за ограничаване на цените на газа в целия ЕС, но други, включително икономическата сила на Европа Германия, се противопоставиха.

Лидерите на ЕС също така ще обсъдят в петък как да защитят своята критична инфраструктура, след като европейските страни вече засилиха мерките за сигурност, за да защитят енергийните доставки в Северно море и край бреговете на Италия, докато разследването на предполагаемия саботаж на тръбопроводите Северен поток в Балтийско море продължава.

Инцидентите накараха някои страни да изпратят военни, за да осигурят потенциално уязвими енергийни системи.

В събота (1 октомври) Норвегия съобщи, че нейните съюзници ще помогнат за патрулиране на нейните петролни и газови платформи в морето след експлозиите.

Междувременно Европейската комисия обяви миналата седмица, че ще проведе "стрес тест“ за сигурността на критичната европейска инфраструктура, но остава неясно какво съдържа подобна стъпка

Въпреки че официално не е в дневния ред, неформалната среща на върха може да доведе до още една дискусия за следващия пакет от санкции на ЕС срещу Русия.

Посланиците на ЕС в Брюксел обсъдиха новото предложение за санкции миналия петък, като няколко дипломати от ЕС заявиха, че се надяват на окончателно одобрение следващата седмица. Ако не постигнат споразумение, се очаква дискусията да бъде делегирана на лидерите на ЕС.

Нови санкции за внос биха затегнали винтовете на руската индустрия, обхващайки стомана и стоманени продукти, хартия и дървен материал, но "анти-руските ястреби“ може да са разочаровани, тъй като много от техните идеи не са намерили място в текста, пише Euractiv.