Европейската комисия предложи 5 млрд. евро под формата на преференциални заеми, за да помогне на Украйна да избегне финансова разруха.

"Украйна спешно се нуждае от подкрепа в краткосрочен план, за да поддържа основните обществени услуги и да постигне известна степен на икономическа и финансова стабилност. С предоставянето на още 5 млрд. евро извънредна макрофинансова помощ ЕС отново демонстрира ангажимента си да подкрепи Украйна", заяви заместник-председателят на Комисията Валдис Домбровскис, информира Politico.

Това е вторият транш от обявения през май по-голям пакет за макрофинансова помощ в размер до 9 млрд. евро, който беше блокиран поради нежеланието на Германия да предостави гаранции по заеми. Това накара Европейската комисия да осигури 1 млрд. евро под формата на гарантирани заеми от бюджета на ЕС през юли, но изисква от страните от ЕС да осигурят бюджетна подкрепа за следващите траншове.

В рамките на обявения сега транш бюджетът на ЕС ще субсидира лихвите и таксите, а гаранциите от страна на ЕС ще покрият 70% от капитала. Срокът за изплащане е до 25 години. Комисията ще се споразумее с Украйна за условията, свързани с помощта, включително "по-голяма прозрачност и отчетност при използването на бюджетните ресурси", пише в документа.

Държавите трябва да се споразумеят

Очаква се министрите на финансите на ЕС, които ще се срещнат в Прага в петък, да се споразумеят единодушно за предварителното условие, при което Комисията ще може да използва пазарите. На срещата миналата седмица Унгария изрази резерви, но официалните лица са уверени, че те могат да бъдат разрешени до петък. Европейският парламент също трябва да даде своето съгласие.

Ако всичко мине гладко, това ще позволи на Комисията да отпусне заемите "на малък брой траншове", пише изпълнителният орган на ЕС, като се започне с транш от 2 млрд. евро в началото на октомври, заяви европейски служител. Останалите могат да отнемат повече време, тъй като в много държави е необходимо одобрението на парламента за предоставяне на гаранции. Домбровскис призова страните от ЕС "бързо да предоставят допълнителни гаранции".

В момента се обсъжда дали последните 3 млрд. евро да бъдат изплатени под формата на безвъзмездни средства и дали да се обмисли възможността за двустранни дарения от държави от ЕС - нещо, което бе поискано от Германия, която вече изплати 1 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства на Киев. Европейската комисия също така заяви, че последните 3 млрд. евро ще бъдат отпуснати "възможно най-скоро", без да посочва краен срок.