Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган проведе ключов разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп в рамките на извънредна международна видеоконференция. По време на дискусията турският държавен глава е предложил пълна подкрепа и посредничество при прилагането на евентуално бъдещо споразумение с Иран, предава държавната турска агенция Anadolu.
В дискусията, организирана от Вашингтон, се включиха най-влиятелните фигури в региона. Сред участниците бяха кралят на Бахрейн Хамад бин Иса бин Салман Ал Халифа, президентът на ОАЕ шейх Зайед бин Султан Ал-Нахаян, емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани, египетският президент Абдел Фатах ал-Сиси, саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман и кралят на Йордания Абдула II. В разговорите взеха участие още началникът на Генералния щаб на пакистанската армия Асим Мунир, както и ключови членове на кабинета на Тръмп.
По време на срещата Ердоган подчерта, че Анкара винаги се е застъпвала за разрешаване на конфликтите чрез диалог и дипломация. Той изрази задоволство, че преговорният процес с Техеран е достигнал фаза, която съвпада с визията на американския президент за постигане на ''изгодна сделка''.
Турският лидер допълни, че едно бъдещо споразумение ще бъде стълб за стабилността в Близкия изток. Ердоган обърна специално внимание на икономическия аспект, като посочи, че мирът ще гарантира свободното и безопасно преминаване на танкери през стратегическия Ормузки проток – ключова артерия за световните енергийни пазари, чието блокиране би нанесло тежък удар върху глобалната икономика.



11:28 / 24.05.2026
490




