Постоянните представители на страните от ЕС одобриха отпускането на 18 млрд. евро на Украйна през 2023 г. и въвеждането на минимален данък от 15% върху печалбите на големите корпорации. Унгария се съгласи да не блокира инициативите в замяна на достъп до 5,8 млрд. евро от Фонда за възстановяване от пандемията, отбелязва изданието El Periodico.

Почти в последния момент, както често се случва при вземането на решения в рамките на Европейския съюз, в понеделник вечерта членовете на Общността успяха да постигнат споразумение, което да им позволи да одобрят макрофинансова помощ за Украйна в размер на 18 млрд. евро и въвеждането на минимален данък от 15% върху печалбите на големите корпорации. И двете инициативи преди това бяха блокирани от унгарския премиер Виктор Орбан заради решението на Брюксел да не изплати повече от 13 милиарда евро помощ на страната.

По време на продължителна среща на постоянните представители на ЕС, Будапеща отстъпи и гарантира необходимото единодушие. "Посланиците единодушно одобриха пакет от финансова подкрепа за предоставяне на Украйна на 18 млрд. евро до 2023 г.“, съобщи чешкото председателство на ЕС.

Същото важи и за минималния корпоративен данък, който ще се прилага за големите компании в съответствие със споразумението на повече от 130 страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, постигнато миналата година.

В замяна Унгария ще има достъп до фондовете за възстановяване от пандемията – 5,8 млрд. евро безвъзмездни средства, които бяха задържани за година и половина. Повечето страни от ЕС обаче все пак се съгласиха да замразят средствата за Будапеща от Фонда за балансирано развитие в размер на 6,3 млрд. евро.

Според предложението на Брюксел разпределението на средствата ще зависи от изпълнението на обещаните инвестиции и реформи по плана, включително такива, свързани с върховенството на закона и борбата с корупцията. Както припомня изданието, ако отпускането на средства не беше одобрено преди 31 декември, Будапеща щеше да загуби 70% от размера на помощта.

Първоначално ЕС планираше да замрази една трета от средствата, т.е. 7,5 млрд. евро, поради опасения, че тези пари могат да повлияят на развитието на корупцията в Унгария. В понеделник страните решиха да отложат решението и да поискат от Брюксел нов анализ на предполагаемия напредък в приемането на реформите, направени от Унгария от 19 ноември насам.

Анализ, изпратен миналия петък от Европейската комисия до посланиците на 27-те страни членки, потвърди първоначалната оценка за риска за бюджета на ЕС. В резултат на това агенцията препоръча замразяване на 7,5 млрд. евро. Сумата обаче бе намалена в замяна на това Будапеща да се откаже от ветото си върху пакета от помощи за Киев, пише El Periódico.