ЕС разработи мирен план за решение на израелско-палестинския конфликт

©
"Като се има предвид настоящата ситуация и въпреки очевидните трудности и несигурност, е дошло времето да се подготвим за (всеобхватен) израелско-палестински мир“, гласи въведението към проектодокумента, видян от медията.
Усилията имат за цел външните министри на ЕС да обсъдят ситуацията в ивицата Газа и нейните по-широки последици за региона с някои от ключовите заинтересовани страни в региона в понеделник, 22 януари.
Документът определя поредица от стъпки, които в крайна сметка биха могли да доведат до мир в Ивицата Газа, създаване на независима палестинска държава, нормализиране на отношенията между Израел и арабския свят и гарантиране на дългосрочна сигурност в региона, според чернова, изготвена от дипломатическата служба на ЕС (ЕСВД).
Пътна карта от 10 точки
Бъдещият мирен процес трябва да доведе до създаването на независима палестинска държава, "живееща рамо до рамо" с Израел и "пълно нормализиране" на отношенията между Израел и арабския свят, се казва в плана.
"Нереалистично е да се предполага, че израелците и палестинците (последните представлявани от ООП и ПА) директно ще влязат в двустранни мирни преговори за постигане на всеобхватен мир в близко бъдеще, камо ли да приключат такива преговори, без активно международно участие“, се казва в документа.
Отбелязва се, че палестинците ще се нуждаят от възродена политическа алтернатива на ХАМАС, а израелците ще имат нужда от политическа воля да участват в смислени преговори за двудържавно решение.
Ключов елемент от бъдещата мирна пътна карта на ЕС е "Подготвителна мирна конференция“, в която участват ЕС, САЩ, Египет, Йордания, Саудитска Арабия, Арабската лига и ООН.
Участниците ще бъдат в постоянен контакт с израелски и палестински официални лица "на всяка крачка и по всяко време", наричани "страни в конфликта", но първоначално няма да бъдат "принудени да седят един до друг".
Ивицата Газа и Западният бряг ще бъдат представлявани от Палестинската власт (ПА) и Организацията за освобождение на Палестина (ООП), а не от ХАМАС, който управлява Ивицата Газа от превземането й през 2007 г. и е вписан като терористична организация от ЕС и САЩ.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Зеленски отговори на Тръмп: Лично ще чакам Путин в Турция
20:46 / 11.05.2025
Deep State: ВСУ предприеха най-неуспешната контраатака в Торецк и...
17:55 / 11.05.2025
Тръмп обещава да увеличи търговията с Индия и Пакистан след прекр...
17:40 / 11.05.2025
Мерц: Докато оръжията не замлъкнат, преговорите са невъзможни
17:31 / 11.05.2025
Павло Палица: Русия съсредоточава усилията си на няколко направле...
17:15 / 11.05.2025
Politico: Тръмп се съгласи да подкрепи коалицията на желаещите, н...
17:14 / 11.05.2025
Актуални теми