Постоянните представители на страните от Европейския съюз провеждат нова среща в рамките на вечерта, за да договорят окончателно деветия пакет от санкции срещу Русия, става ясно от разпространения дневен ред на заседанието.

Обикновено изпълнен с голям брой теми, дневният ред на срещата на постоянните представители този път включва само две точки - и двете са свързани с нови антируски ограничителни мерки.

Преди началото на срещата на върха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че разчита на договореност за нов санкционен пакет. В същото време Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката за сигурност Жозеп Борел бе скептичен относно възможността за одобряване на нови санкции в рамките на деня.

ЕС очакваше да одобри нов пакет от санкции на срещата на външните министри на страните от Блока на 12 декември, но нови ограничения не бяха договорени поради продължаващи разногласия по редица въпроси.

Предварителното единодушно одобрение на ограничителните мерки от постоянните представители на страните от ЕС е задължително и една от най-важните процедури при одобряването на всеки нов пакет от санкции. Следва одобрение от страните от ЕС на ниво министри, след което решенията трябва да бъдат публикувани в Официалния вестник на Европейския съюз. Едва след публикуване те влизат в сила.

На 7 декември Европейската комисия представи предложения за нов пакет от санкции срещу Русия. Той предвижда допълнителни мерки срещу енергийния сектор на Руската федерация, включително забрана за инвестиции в минната индустрия, забрана за износ на дронове за Русия, както и разширяване на ограниченията за износ, особено за стоки с двойна употреба.

Предвижда се въвеждането на персонални санкции срещу близо 200 души, включително юридически лица. Става дума за военни, предприятия от военно-промишления комплекс, членове на Държавната дума и Съвета на федерацията, министри, политически партии, ръководители на региони. Както се очаква, четири телевизионни канала и три банки, включително Общоруската банка за регионално развитие, ще попаднат под ограниченията.

ЕС засили санкционния натиск върху Русия заради Украйна и вече въведе осем последователни пакета от санкции, които включват както лични, така и секторни икономически ограничителни мерки. Руският президент Владимир Путин по-рано заяви, че политиката за сдържане и отслабване на Русия е дългосрочна стратегия за Запада и санкциите са нанесли сериозен удар на цялата световна икономика.