Европейският съюз (ЕС) подготвя сериозен удар по скритите такси на авиокомпаниите и въвежда мащабна реформа в защитата на правата на пътниците. След дълги преговори държавите-членки постигнаха споразумение, което ще пренареди правилата във въздушния транспорт от втората половина на 2027 г., предава Politico.
Голямата промяна засяга на първо място ръчния багаж. Според новия регламент превозвачите вече ще бъдат длъжни да включват стандартен куфар на колелца в базовата цена на самолетния билет, слагайки край на доплащанията. Все пак авиокомпаниите ще запазят правото си сами да определят максималните размери и тегло на безплатния куфар, а пътниците, които избират да летят само с раница под седалката, ще получават специална отстъпка от крайната цена.
Паралелно с това реформата забранява налагането на такси за съседни седалки, когато става въпрос за семейства. Деца под 12 години и лица с намалена подвижност вече ще се настаняват непосредствено до своите придружители напълно безплатно.
По отношение на закъсненията и анулираните полети, ЕС запазва досегашния критичен праг от 3 часа, след който се дължи обезщетение, но разписва ясни финансови скали за компенсация. При късите полети до 1 500 км пътниците ще имат право на 250 евро, а при средните маршрути до 3 500 км сумата става 400 евро. За дългите полети над 3 500 км се въвежда нов детайл: пътниците ще получават 300 евро, ако закъснението е между три и четири часа, и пълния размер от 600 евро, ако чакането надхвърли четири часа или полетът бъде изцяло отменен. За да спре умишленото бавене и усложняване на процедурите от страна на компаниите, законът ги задължава до 48 часа след инцидента да изпратят на засегнатите пътници директен дигитален линк за бързо подаване на иск за компенсация.
Новите мерки предвиждат и защита при фалит на превозвач чрез създаването на национални фондове във всяка страна от ЕС. Те ще гарантират финансово прибирането на блокираните по летищата пътници и пълното възстановяване на парите за билетите им.
Докато потребителските организации в Европа приветстваха промените като огромна победа за гражданите, браншовата асоциация на авиокомпаниите разкритикува решението с аргумента, че новите регулации просто ще оскъпят билетите, без да разрешат реалните проблеми с претовареното въздушно пространство в Европа.
Споразумението за новите по-строги правила бе подкрепено след напрегнати преговори между Кипърското председателство на Съвета на ЕС и Европейския парламент. То ео добрено с голямо мнозинство. Единствените страни, които са гласували против, са Испания и Латвия, а Австрия и Финландия са гласували с ''въздържал се''. Решението получи силна подкрепа и от Европейската организация на потребителите (BEUC), чийто генерален директор Агустин Рейна заяви, че споразумението ще закрепи в закона ключови права за защита на пътниците.
Окончателното пленарно гласуване е предвидено през юли в Европейския парламент, като се очаква новите правила да влязат през втората половина на 2027 година.



10:43 / 13.06.2026
671




