На 3 май са регистрирани две нападения срещу търговски кораби в района на Ормузкия проток. Танкер е бил уцелен от неизвестни снаряди на 78 морски мили северно от Фуджейра в Обединените арабски емирства. Танкерът е бил атакуван от няколко малки кораба в близост до иранския град Сирик. Екипажите на двата кораба не са пострадали, съобщава UKMTO.

В първия случай танкерът е съобщил за поразяване от неизвестни снаряди. Инцидентът е станал на 78 морски мили северно от ОАЕ. Екипажът е в безопасност, замърсяване на околната среда не е регистрирано.

Във втория случай капитанът на кораба, който се е движел на север, е съобщил за нападение от няколко малки плавателни съда на 11 морски мили западно от иранския Сирик. Екипажът не е пострадал.

Британската морска търговска организация призовава всички кораби в района да проявяват предпазливост и да съобщават за подозрителна активност.

ФОКУС припомня, че примирието между САЩ и Иран продължава от 8 април, но Ормузкият проток все още е фактически затворен. По-рано през него се транспортираха около 20% от световните обеми на нефт и газ.

Според някои източници Техеран е смекчил позицията си: отказал се е от няколко предишни искания и се е съгласил да включи ядрената си програма в преговорите с Вашингтон. Актуализираният проект на споразумението предвижда също постепенно възстановяване на корабоплаването в Ормузкия проток след отмяната на американската блокада.

Междувременно Доналд Тръмп стартира "Проект Свобода" в понеделник, за да възстанови свободното плаване за търговския кораб през протока. Около 15 000 американски военни, разрушители и над 100 самолета ще бъдат включени в операцията.