Дъщерята на унгарския премиер Виктор Орбан, Рахел, замина със семейството си за САЩ, където ще живее, докато учи. Това съобщава унгарското издание Telex.
В четвъртък лидерът на опозиционната партия "Тиса" Петер Мадяр обяви във Facebook, че дъщерята и зетят на премиера на Унгария са заминали в чужбина.
"Рахел Орбан и Ищван Тиборч с децата си и куп куфари днес в 16:00 часа (отпътуване от летище Милано) напуснаха стария континент за новия свят и страната на свободата", написа Мадяр.
Компанията BDPST Group, чийто основен акционер е зетят на Орбан Тиборч, обърна внимание на предишната публикация на Рахел Орбан в Instagram в коментар към публикацията.
"Ищван Тиборк, Рахел Орбан и децата им ще прекарат академичната 2025/2026 година в Съединените щати чрез университетското обучение на Рахел Орбан“, отговориха от компанията на запитването на изданието.
В началото на юли Рахел Орбан обяви в Instagram, че е приета в един от американските университети и че тя и съпругът ѝ, милиардерът и предприемач Ищван Тиборк, председател на BDPST Group, обмислят това решение. Отговорът на BDPST Group потвърждава, че въпросът е окончателно решен.
В публикацията дъщерята на премиера написа още, че планира да се върне в Съединените щати от около петнадесет години, където някога е учила един семестър в Бостънския университет.
Според нея вижда много възможности и "нови знания, които по-късно могат да бъдат донесени в Унгария“, а целта ѝ е "да учи, да натрупа опит и да го донесе у дома“.
Новината за преместването на дъщерята на премиера в Съединените щати привлече вниманието на фона на обявяването на Виктор Орбан, че една от политическите му цели е завръщането на унгарската диаспора в Унгария. По-специално, през 2023 г. унгарските власти стартираха отделен портал за унгарци в чужбина, които обмислят завръщането си.
Трябва да се отбележи, че едно от последните проучвания показа, че партията ''Фидес'' на Виктор Орбан изостава от опозиционната ''Тиса'' в рейтингите.



15:44 / 29.08.2025
3853



