Всяка държава от Близкия Изток, или Европа, която изгони посланиците на САЩ и Израел, ще получи безпрепятствен достъп до Ормузкия проток. Това твърдят от Корпуса на стражите на ислямската революция пред държавната медия IRIB.

Според съобщението при прекъсване на дипломатическите отношения с двете държави, страните ще имат "пълното право и свобода“ да превозват всякакви стоки през критичната точка.

Към момента Ормузкият проток се води затворен от Иран, който заплашва и обстрелва кораби, които се опитат да преминат несанкционирано през 21-километровия воден път. Това блокира 20% от световния износ на петрол и движение на други стоки и товари.

текст: Милен Кандарашев