Денко Малески: Шансовете за оттегляне на българското вето на 14 декември са минимални, Заев няма да подпише нов договор

© "Фактор"
"Не съм оптимист, че България ще оттегли ветото си. Очакванията от новото българско правителство всъщност бяха изяснени от бъдещия български кандидат за министър-председател Кирил Петков, когато каза, че в дебата трябва да гледаме интересите на двете страни и че трябва да се сбогуваме с тези емоционални вълни на любов и омраза от двете страни. Той също така спомена разширяването на темите от интерес и за двете страни като начин за дефиниране на интереси и постигане на споразумение. Но след неговото изказване не виждам никаква възможност за бързо решение. Има този момент на изненада в международната политика и в този случай това може да бъде силен натиск от Европа и Америка за отключване на процеса за РС Македония и Албания. Ръката, която обаче ще трябва да се вдигне на срещата на върха в Брюксел, е тази на България, защото без тази вдигната ръка практически няма да можем да получим дата за преговори. Мисля, че е малко вероятно източната ни съседка да се поддаде на натиска на международната общност. Ако забележите, всички политически фактори в България се позовават на общата резолюция в парламента, така че вчера дойде отговорът от четирите български партии, че няма да има промяна в позициите на България и че всички остават ангажирани да защитават своите държавни и национални интереси“, обяснява Малески .
На въпрос дали има възможност премиерът Зоран Заев да подпише ново споразумение с България преди да напусне поста министър-председател, Малески каза, че Заев няма да си позволи подобно нещо.
"Това, което беше контраудар с подписването на Преспанския договор, е всичко, което може да издържи един политик. Мисля, че още едно такова нещо, което да противоречи на настроенията на обществото, няма да бъде допуснато от самия Заев“, смята Малески.
Превод и редакция: Иван Христов
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Тръмп: САЩ ще спрат бомбардировките срещу хутите, те капитулираха...
22:00 / 06.05.2025
Русия удари Суми с балистична ракета, има жертви
21:00 / 06.05.2025
WP: Защо Украйна няма да удари Москва на 9 май, а може да избере ...
19:18 / 06.05.2025
ЕС ще предложи спиране на целия внос на руски газ до края на 2027...
18:40 / 06.05.2025
Актуални теми