Бившият директор на ЦРУ генерал Дейвид Петреъс прави прогноза за "границата на сигурност“ на Украйна във войната с Русия и оцени вероятността САЩ да продължат да я подкрепят. В радио NV Петреъс изразява убеждението си, че Украйна със сигурност ще може да остане във войната още шест месеца.

"Смятам, че определено има запас от сигурност (за Украйна) за още четири до шест месеца. След това мисля, че подкрепата от страна на САЩ и Конгреса на САЩ ще продължи. Те искат да наложат още санкции на Путин“, заявиява Петреъс.

Според него суверенният фонд на Русия вероятно ще се изчерпи "някъде през следващата година“, така че санкциите могат да се превърнат в проблем за режима на Путин, допълват от УНИАН.

На преговорите в Истанбул руската делегация заплаши да завземе Харковска и Сумска област, ако Украйна не се оттегли от четирите "анексирани“ области, които Русия контролира само частично.

"Не искаме война, но сме готови да воюваме година, две, три - колкото време е необходимо. Ние сме във война с Швеция от 21 години. Колко време сте готови да воювате?“, заяви по време на преговорите Владимир Медински, помощник на Путин и ръководител на руската делегация на преговорите.

В същото време авиационният експерт Генадий Хазан отговори на въпроса колко време всъщност остава на Русия, за да води война в Украйна. Той отбеляза, че Русия няма да може да воюва дълго време, тъй като авиацията на страната ще се окаже в критична ситуация след 2-2,5 години.

В същото време държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Вашингтон вече е уведомил Москва, че ако не бъде постигнат напредък в преговорите за войната в Украйна, Конгресът ще приеме закон за санкции.