Defense Express: Ударът по "Воронеж-М" означава стратегическа слепота за Русия

©
Предвид факта, че преди това са поразени две задхоризонтни радиолокационни станции "Воронеж-ДМ" край Армавир, говорим за системни удари, допълва украинската медия.
При това не става дума само за удари, а за удари по "стратегическите очи" на Русия, защото тези радари са предназначени за откриване на междуконтинентални и балистични ракети със среден обсег и са част от руската система за предупреждение за ракетно нападение.
Един от тези радари в Армавир държи на "фокус" източната част на Средиземно море и Турция, "Воронеж-М" край Орск не може да бъде насочен към Украйна.
Защото задачата на този радар на границата с Казахстан е да предупреждава за полета на балистични ракети в сектора от Персийския залив до Японско море. Тоест отговорността на "Воронеж-М" край Орск е преди всичко Китай, както и Индия и Пакистан, а освен тях - и на възможните райони за изстрелване в Индийския океан.
Така, ако се потвърдят щетите върху "Ворнеж-М", то 50 % от всички захдоризонтни радари, които отговарят за условното направление "юг-югоизток" са извън строя. Въпреки че сега Руската федерация все още има обзор към Китай благодарение на "Воронеж-ДМ" близо до Барнаул и "Воронеж-М" (№8) близо до Усолье-Сибирск в Иркутска област (№7). Разстоянието до тях от условния Краматорск е около 3,2 хиляди и 4,5 хиляди километра по права линия.
Също така, ако щетите се потвърдят, тогава отново ще се постави въпросът защо такива стратегически обекти в Руската федерация изобщо са без ПВО зашита, пита украинската медия.
Defense Express отбелязва, че има още няколко радара тип "Воронеж" в напълно достижим обхват на Украйна. Това е "Воронеж-М" близо до Санкт Петербург в Лехтус - 900 км. В неговата зона за наблюдение са Северно море и Северният Атлантик, където се намират районите за изстрелване на стратегическите подводници на НАТО.
В неделя, 26 май, дрон на Главното разузнавателно управление (ГРУ) към Министерството на отбраната на Украйна атакува РЛС (радиолокационна станция) в град Орск, журналисти от "Схеми“ публикуваха сателитни снимки от Planet Labs, които показват последствията от атаката
Досега най-отдалечената цел, поразявана от украински дронове, бе обект в град Салават (Башкортостан), който се намира на 140 километра по-близо до украинската граница в сравнение с Орск.