Defense Express: Ще бъде ли достатъчен ядреният чадър на Франция, за да покрие цяла Европа

©
Ядрените сили на Франция трябва да се превърнат във възпиращ фактор за цяла Европа, поне такава беше идеята на президента Еманюел Макрон в обръщението му към гражданите. В същото време основният въпрос, на който трябва да се отговори, е дали френският ядрен чадър ще бъде достатъчен като цяло.
За справка, в момента Франция разполага с доста ограничени ядрени сили дори в сравнение с тези, които имаше по време на Студената война. Според публично достъпната информация френският ядрен арсенал се състои от 240 бойни глави TN75 с мощност 110 kt и нови TNO с мощност 100 kt, както и 54 TNA с мощност 100-300 kt.
TN75 и TNOs са монтирани в балистични ракети M51 на четири атомни подводници от клас Le Triomphant, всяка от които може да носи до 16 от тях. Всяка ракета има 6 бойни глави, въпреки че по желание могат да бъдат използвани до 10 бойни глави. Тоест, както можете да изчислите, 240 заряда не са достатъчни за всяка подводница Le Triomphant, за да бъдат заредени всички ракети.
Що се отнася до петдесетте TNA, те са монтирани в свръхзвукови ракети ASMP-A с обсег на действие 500-600 км, а това е тактическо ядрено оръжие. Тези ракети не са вградени във всички самолети Rafale, а само, според някои източници, в 20 специализирани самолета Rafale B, а според други - в 40 изтребителя във ВВС и още 10 специални палубни самолета Rafale MF3.
В същото време Франция разполагаше с балистични ракети със среден обсег, базирани на силози S3. Но през 1996 г. Париж окончателно се отказва от тях и унищожава стартовата инфраструктура. Освен това ограничи производството на тактическите системи Hadès с 80-килотонни ядрени бойни глави и обсег на действие до 500 км, които са били разработени и дори са успели да влязат на въоръжение.
И сега Париж може да съжалява за отмяната на този допълнителен ядрен компонент. Нещо повече, още през ноември Франция започна да говори за необходимостта от наземна балистична ракета със среден обсег на действие с обсег до 1000 км. Това е в допълнение към проекта за крилата ракета ELSA.
Тоест цялата френска ядрена възпираща сила в момента е доста ограничена, а нейната поддръжка, според бюджетните отчети на френското Министерство на отбраната, струва 6,6 млрд. евро през 2024 г., което е 14% от общите разходи за отбрана на страната.
Но формално погледнато, самото съществуване на ядрените оръжия вече може да се разглежда като възпиращ фактор или най-малкото като възможност за отговор с подобни заплахи.