Акциите на китайската отбранителна компания AVIC Chengdu Aircraft поскъпнаха с 40%, след като Пакистан заяви, че страната е използвала изтребители J-10C, за да свалят индийски военни самолети. Китайското външно министерство заявява, че не е запознато със ситуацията, пише CNN.

Китай е основният доставчик на оръжия за Пакистан. Ето защо Пекин най-вероятно ще следи отблизо как се използват оръжията му в реални бойни условия.

Доставка на оръжие за Пакистан

Изданието припомни, че Китай не е водил големи войни от над четири десетилетия. Под ръководството на лидера Си Дзинпин, страната бързо развива въоръжените си сили, инвестирайки ресурси в разработването на съвременни оръжия и технологии.

Журналистите отбелязат, че Китай отдавна нарича Пакистан свой "железен брат“. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) през последните пет години 81% от оръжията, внесени от Пакистан, са произведени в Китай.

Изданието посочва още, че Китай доставя на Пакистан съвременни изтребители, ракети, радари и системи за противовъздушна отбрана. Те биха могли да играят ключова роля в конфликта с Индия.

"Това превръща всяко взаимодействие между Индия и Пакистан в де факто тестова площадка за китайски военен износ“, заяви пред репортери Саджан Гохел, директор по международната сигурност в Азиатско-тихоокеанската фондация.

Освен това, китайските и пакистанските военни провеждат все по-сложни съвместни учения във въздуха, в морето и на сушата, подчертава изданието. В частност, армиите на тези страни провеждат симулирани бойни операции и дори тренировки със смяна на екипажи.

"Годините на подкрепа на Пекин за Исламабад – чрез технологии, обучение, а сега и чрез насочване с изкуствен интелект – тихомълком промениха тактическия баланс. Това вече не е просто двустранен сблъсък – това е поглед върху това как китайският износ на отбранителна техника променя регионалната система за възпиране“, каза пред репортери Крейг Сингълтън, старши сътрудник в американската Фондация за защита на демокрациите.

Изданието отбеляза, че Пакистан твърди, че е свалил пет индийски изтребителя със своите самолети J-10C по време на едночасовата битка. Индия не е признала загубата на самолети, а Пакистан все още не е предоставил доказателства. Френското министерство на отбраната обаче говори за загубата на поне един от най-новите и модерни военни самолети на Индия - произведения във Франция изтребител Rafale.

"Ако това се потвърди, това ще показва, че оръжейните системи, с които разполага Пакистан, са поне малко по-модерни или релевантни в сравнение с това, което предлага Западна Европа (особено Франция),“ заяви Билал Хан, основател на компанията за анализ на отбраната Quwa Group Inc.

Какво е известно за самолетите J-10C

Журналистите припомнят, че J-10C е най-новата версия на китайския едномоторен многоцелеви изтребител J-10. Той е приет на въоръжение в китайските военновъздушни сили в началото на 2000-те години.

В публикацията се посочва, че J-10C е класифициран като изтребител от поколение 4++. Той се отличавае с намалената си радарна видимост.

Екин достави първата партида J-10CE (експортна версия на самолета) на Пакистан е през 2022 г. Сега това е най-модерният изтребител в арсенала на страната, добавя изданието.

Джоу Бо, старши сътрудник в Центъра за международна сигурност и стратегия към университета Цинхуа в Пекин, заяви пред репортери, че ако J-10CE наистина свали френския Rafale, това би било огромен тласък за нарастващото доверие в китайските оръжейни системи.

Въздушна битка между Индия и Пакистан 

CNN съобщи по-рано, че въздушният бой между пакистански и индийски изтребители, който уж е довел до свалянето на пет индийски самолета, е бил един от най-големите и най-дълги в историята на съвременната авиация. Според високопоставен източник от пакистанската служба за сигурност, общо 125 изтребители са участвали във въздушната битка.

Отбелязва се, че нито индийски, нито пакистански изтребители са напуснали въздушното си пространство. Въздушната битка е продължила повече от час.