Началникът на Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Министерството на отбраната на Украйна Кирил Буданов заяви, че армията на Русия планира да навлезе на територията на Днепропетровска област на дълбочина до 10 километра, за да създадат "буферна зона“. Той обяви това в интервю за Bloomberg.

Според Буданов това е преди всичко политическа цел — да се обяви "влизане“ в региона.

"Завладяването на цялата Донецка област от Русия до края на годината е нереалистично“, добави ръководителят на ГУР.

Преди това проектът DeepState съобщи, че руснаците са превзели село Ялта в Донецка област, разположено близо до административната граница с Днепропетровска област.

На 5 юли DeepState написа, че руски войски са превзели селищата Зелени Кут и Новоукраинка в Донецка област, разположени близо до село Дачне в Днепропетровска област. Анализаторите нарекоха ситуацията близо до административната граница динамична и напрегната, тъй като руските войски превъзхождат числено и извършват непрекъснати атаки.

На 6 юли морски пехотинци от 37-ма отделна бригада, след информация в интернет за нахлуването на окупаторите в Днепропетровска област, потвърдиха контрола над село Дачне, като издигнаха знамето там.

Виктор Трегубов, говорител на оперативно-стратегическата група войски "Хортица“, заяви още, че в Днепропетровска област Силите за отбрана на Украйна не водят бойни действия с руски войски, но те се водят много близо до нея.