Брюксел разкри тактиката си за ответни търговски мерки срещу митата на Тръмп

©
Двойният подход позволява на Европейската комисия, която определя търговската политика от името на 27-те държави членки на ЕС, да получи достатъчна политическа подкрепа и да започне преговори с Вашингтон от позиция на силата. Като заплашва с допълнителни ответни мерки в допълнение към мерките, които в момента са спрени, тя също така оказва натиск върху Вашингтон да се съобрази с декларираната готовност за преговори с Брюксел.
Потенциалните предложения към САЩ, изброени в така наречения "терминологичен лист“, договорен от Европейската комисия, включват увеличаване на инвестициите в енергетиката. Някои от собствените регулации на ЕС също биха могли да бъдат облекчени.
Както и преди, намаляването на митата върху вносните автомобили и взаимното предложение за промишлени стоки "нула за нула“ не са свалени от обсъждане. Сътрудничеството по отношение на търговските бариери и свръхпроизводството в Китай е друга област, в която Брюксел вижда възможност за сътрудничество с Вашингтон.
Дипломатите от ЕС обаче предупреждават, че всяко предложение ще бъде силно ограничено от вътрешните разногласия между страните членки, някои от които не желаят да бъдат възприемани като поддаващи се на натиска на САЩ, а други внимават да не отблъснат един от историческите съюзници на ЕС.
Брифингът за европейските посланици се проведе в ограничена форма от най-висшия съветник на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, Бьорн Зайберт, и от главния търговски служител на Комисията, Сабине Вайанд, съобщават двама дипломати на ЕС. Срещата е важна стъпка за Комисията, за да задържи 27-те държави от ЕС "на борда", докато се ориентира към 90-дневната пауза, която Тръмп обяви за някои американски мита. Реакцията на ЕС също е временно спряна до 14 юли.
Европейската комисия отказа да коментира мерките.
Настояване за повече
Наред с предложенията блокът все още работи по отговора на 25-процентните мита върху автомобилите и 10-процентното мито, което все още се прилага за стоки от ЕС.
Въпреки предварителните очаквания, че Брюксел ще удари Вашингтон в сферата на услугите, като например големите технологии или Уолстрийт, Комисията избра да се придържа към по-класически ответни мерки за стоките в стремежа си да не ескалира търговското напрежение с администрацията на Тръмп.
Това може да не е по вкуса на всички държави от ЕС, като страни като Франция и Белгия настояват Европейската комисия да използва всички инструменти, с които блокът разполага.
Франция е една от страните, които най-ясно изразяват мнението си, че е необходимо да се реагира решително на американските мита, като в същото време лобира да бъдат пощадени нейните производители на коняк, които вече са силно засегнати.
"Контрамерките трябва да бъдат приложени към целия спектър, не само към стоките, но и да включват всички инструменти, с които разполагаме“, коментира служител на Елисейския дворец. Самият френски президент Еманюел Макрон заяви миналия месец, че ЕС трябва да обмисли използването на т.нар. базука на ЕС - инструмента за борба с принудата.
Очаква се Макрон и фон дер Лайен да обсъдят митата в понеделник в Париж, в рамките на събитие, посветено на науката и изследванията.